Zuzanna Jarzyńska: Rolą architekta jest odpowiadanie na potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:00
Zuzanna Jarzyńska z architekturą związana jest od lat. Wierzy, że nasze postrzeganie miast i przestrzeni publicznych przez pryzmat zależności pomiędzy architekturą i urbanistyką jest systemowym błędem. 
Audio
  • Zuzanna Jarzyńska opowiada o zawodzie architekta i współczesnych wyzwaniach tej pracy (Pasjonauci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: qoppi/Shutterstock

- Dziś praca architekta w ogóle nie kończy się na projektowaniu, bez względu na to czy to się komuś podoba, czy nie - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Nasza praca to umiejętność ciągłego dialogu z przedstawicielami różnych dyscyplin, z których urbanistyka i architektura muszą korzystać. Ja rozmawiać bardzo lubię i bardzo lubię się uczyć. Podoba mi się w tym zawodzie to, że mogę się bardzo dużo nauczyć przy każdym projekcie - dodaje.

Zuzanna Jarzyńska podkreśla, że z każdym projektem staje się po trochu ekspertem od przeróżnych dziedzin. Podkreśla, jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się ten zawód. Zwraca uwagę, że już dawno zrezygnowano z roli architekta-demiurga odpowiedzialnego za cały projekt miasta, a postawiono na współpracę wielu ekspertów z różnych dziedzin. - Dziś przestrzeń publiczna, kształt miast powinien być kształtowany demokratycznie, dlatego mamy bardzo dużo instytucji, które kontrolują rozrost miast i to, co się dzieje się w ich centrach - mówi architektka. - Już nie jest to ta wielka idea przerażającej, wielkiej przebudowy Paryża, albo odbudowy Londynu - dodaje. 

Dziś rolą architekta jest odpowiadanie na zapotrzebowanie wyrażone przez władze czy mieszkańców Zuzanna Jarzyńska 

Gość Czwórki zwraca uwagę na różne poziomy postrzegania i rozumienia miast. Podkreśla, że dzięki swoim studiom zachwyciła się wyglądem ulic, rozumieniem ich. - Dziś wydaje mi się, że miasta są dużo bardziej interesujące od budynków, bo są organiczne, kształtowane naszym ruchem i zachowaniem - dodaje. 

Warszawska architektka jest stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Dzięki temu rozpocznie studia post-professional na poziomie magisterskim w Nowym Jorku, w dziedzinie Urban Designu - nowej dla siebie, jak również niepraktykowanej w Polsce. Po dwuletnim pobycie w Stanach w planach ma powrót do kraju i pracę w sektorze publicznym z ideą urban design w głowie. 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Zuzanna Jarzyńska (projektantka i architektka) 

Data emisji: 7.03.2020

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

Jak wygląda edukacja przestrzenna w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 20:49
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił pierwszą polską odsłonę międzynarodowego konkursu Golden Cubes. Udział mogą wziąć osoby, szkoły, organizacje i instytucje zajmujące się edukacją architektoniczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cały świat to Bauhaus". Stan nieważkości, metal i szkło

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 19:52
Wystawa w ośmiu rozdziałach opisujących lata 1919-1933 naświetla tę tematykę: rozdział "W powietrzu" z jednej strony opowiada o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, z drugiej, o dematerializacji architektury za pomocą szkła i metalu.
rozwiń zwiń