Pasjonauci. Sobota po królewsku z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 12:40
Brytyjczycy odliczają godziny do koronacji Karola III. Będzie to pierwsza tego typu ceremonia na Wyspach od 70 lat. Gościem audycji będzie Anna Orkisz, z którą porozmawiamy o tradycji koronacji i rodach królewskich.
W sobotę 6 maja odbędzie się koronacja Karola III i Camilli
W sobotę 6 maja odbędzie się koronacja Karola III i CamilliFoto: PAP/DPA Britta Pedersen

W sobotę 6 maja, w Opactwie Westminsterskim odbędzie się koronacja Karola III. Jak zapowiada Pałac Buckingham, ceremonia ma być krótsza, nieco skromniejsza i bardziej dostosowana do współczesnych czasów niż koronacja Elżbiety II. Zachowane jednak zostaną wszystkie najważniejsze elementy.

Jak zaznaczono koronacja jest, okazją do zabawy i świętowania, ale jest również uroczystą ceremonią religijną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.20 czasu polskiego procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Ceremonia, której będzie przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby, zacznie się w południe, ma potrwać niecałe dwie godziny, i będzie składała się z sześciu części. Sobotnia koronacja króla Karola III i królowej Camilli będzie pierwszą od 70 lat okazją, by zobaczyć w użyciu wiele brytyjskich klejnotów koronnych, które na stałe znajdują się w twierdzy Tower of London, w tym najważniejszą brytyjską koronę - koronę św. Edwarda.

Na koronacji także będzie polski akcent. Brytyjsko-polska kompozytorka Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III o skomponowaniu utworu na swą koronację. Artystka dołączyła do grona dwunastu twórców, których monarcha poprosił o przygotowanie ścieżki dźwiękowej do tej historycznej ceremonii. Znalazł się wśród nich między innymi słynny Andrew Lloyd Webber, który opracował nowy hymn koronacyjny.

W tym wyjątkowym dniu gościem audycji będzie Anna Orkisz, która od 15 lat przygląda się rodzinom królewskim. Z tej pasji narodził się pierwszy polski podcast poświęcony monarchiom - Po Królewsku. W dniu koronacji króla Karola III porozmawiamy z Anią nie tylko o rodzinie Windsorów.

Zobacz także: 

Po 12.00 zajrzy do nas Gosia Bobrowska, która od kilku lat zajmuje się sportowym pole dance. Jest to dyscyplina zaliczana do akrobatyki, która być może w końcu obecnej dekady, dołączy do zestawu igrzysk olimpijskich.

W audycji także Michał Daniluk wybierze się na trening padlowy i sprawdzi czym różni się padel od innych sportów rakietowych.


***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (06.05) po godz. 11.00. Program poprowadzi Adam Smolarek

aw/IAR


Czytaj także

Snowboard: od "snurfera" do symbolu wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 10:55
Historia snowboardu liczy sobie kilkadziesiąt lat. W Europie w 1987 roku - we Włoszech i Szwajcarii - odbyły się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. A jak wyglądały początki snowboardu w Polsce?
rozwiń zwiń