Polskie Radio
Section05
koronacja

Roxanna Panufnik: desperacko próbuję nauczyć się polskiego

- Podejmuję tę próbę od 30 lat, tym bardziej że mam teraz podwójne obywatelstwo. Wciąż jednak przegrywam. Mam nadzieję, że już niedługo ktoś wymyśli jakieś oprogramowanie, które za pomocą wkładanego do ucha USB pozwoli zainstalować w mózgu podstawy nowego języka - mówiła w Dwójce Roxanna Panufnik, polsko-brytyjska kompozytorka, której utwór zabrzmiał podczas niedawnej koronacji Karola III.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Roxanna Panufnik Dwójka MUZYKA Jakub Kukla Andrzej Panufnik

"Brytyjczycy tego chcą". Prof. Henryk Domański o koronacji Karola III

W sobotę 6 maja w opactwie westminsterskim koronowany został król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III. Ze względu na długie życie swojej matki, królowej Elżbiety II oraz jej wczesne objęcie władzy, była to pierwsza w kraju koronacja od blisko 70 lat. W Polskim Radiu 24 wydarzenie komentował prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Henryk Domański prof. Mieczysław Ryba Wielka Brytania Karol III

Rozmowy o bezpieczeństwie w Londynie. Prezydent RP spotkał się z sekretarzem generalnym NATO

 - Wizyta pary prezydenckiej w Londynie z okazji koronacji Karola III była okazją do rozmów o tematyce bezpieczeństwa; prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Karol III Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent polityka

Koronacja króla Karola III. Prezydent Duda: złożyliśmy gratulacje w imieniu narodu polskiego

Prezydent Andrzej Duda razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w uroczystościach koronacyjnych króla Karola III i królowej Kamili. "W imieniu Narodu Polskiego i swoim złożyliśmy Ich Królewskim Mościom gratulacje oraz najlepsze życzenia" - napisał na Twitterze prezydent RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Karol III Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent polityka

"Niech sojusz i przyjaźń rosną w siłę". MSZ w dniu koronacji króla Karola III

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało życzenia Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z koronacją króla Karola III. "Niech sojusz i przyjaźń między Polską i Wielką Brytanią rosną w siłę podczas panowania Króla Karola III" - podkreśliło MSZ w najnowszym wpisie na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Polityka zagraniczna Polski Karol III polityka

PR24 Koronacja Karola III. Katarzyna Łęcka o strojach obowiązujących podczas ceremonii

- Na zaproszeniach było napisane, żeby uczestnicy brali pod uwagę ubranie dzienne. W Wielkiej Brytanii to są fraki i kapelusze. Dla kobiet natomiast to suknie z określoną długością - za kolana, nieodsłaniające ramion, a także nakrycia głowy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Łęcka, projektantka i stylistka, która przygotowała stroje kilku osób biorących udział w uroczystości koronacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania król Karol III Polskie Radio 24