Snowboard: od "snurfera" do symbolu wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 10:55
Historia snowboardu liczy sobie kilkadziesiąt lat. W Europie w 1987 roku - we Włoszech i Szwajcarii - odbyły się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. A jak wyglądały początki snowboardu w Polsce?
Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. (zdj. ilustracyjne)
Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/ Dmytro Vietrov

Snowboard zrodził się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Za twórcę przystosowanej do jazdy po śniegu, a przypominającą nieco popularną deskorolkę, "deski" uważa się Amerykanina Shermana Poppena, który chcąc skonstruować dla córki bezpieczniejszy sprzęt do jazdy po śniegu, połączył ze sobą kilka par nart specjalnym sznurkiem i nazwał to "snurferem". Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił prawdziwy snowboardowy "boom". W 1983 roku w USA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, dwa lata później zorganizowano czempionat Europy w tej dyscyplinie. W roku 1987 po raz pierwszy zorganizowano zawody Pucharu Świata.Dziś ta dyscyplina ma status sportu olimpijskiego. 

Snowboardziści podkreślają, że deska ma ogromną przewagę nad nartami. Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. Snowboardziści od lat chętnie odwiedzają nasze studio, a Czwórka z przyjemnością patronuje ich zmaganiom. m.in. na Oscyp Snowboard Contest, czyli najdłużej organizowanych zawodach snowboardowych w Polsce. Oscyp od zawsze skupiał największe nazwiska z polskiej sceny snowboardowej. Przez 16 lat ciągłej organizacji wydarzenia (zawody nie odbyły się tylko w zeszłym roku z powodu pandemii) na liście startowej pojawiali się olimpijczycy, mistrzowie Polski i znani z bardziej niezależnego podejścia do snowboardingu zawodnicy.


Czwórka na Oscypie 2022 Czwórka na Oscypie 2022

O polskim snowboardzie i pionierach tej dyscypliny opowie Jacek Milas. 

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (18.03) o godz. 15.00 - zaprasza Jeremi Angowski.

kul


Czytaj także

Jazda na łyżwach dla każdego - od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:45
Sezon zimowy trwa, a jednym z popularniejszych zimowych sportów jest jazda na łyżwach. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SnowFest 2023. Co działo się na skoczni?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 15:30
Jubileuszowa odsłona festiwalu SnowFest przeszła do historii, ale uczestnikom pozostawiła piękne wspomnienia - i te muzyczne, i sportowe. - W piątek w Szczyrku tłumy podziwiały snowboardzistów, a w sobotę freestyle’owych narciarzy - opowiada dziennikarz Czwórki Jeremi Angowski. 
rozwiń zwiń