Bartosz Pacuła: audiofil słucha, jak gra sprzęt, by cieszyć się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 15:54
- Audiofil to osoba kochająca muzykę, która chce tę muzykę odtwarzać w najlepszej możliwej jakości - mówi audiofil Bartosz Pacuła i zdradza, że o całym środowisku krążą przeróżne opinie. 
Audiofil kocha muzykę
Audiofil kocha muzykęFoto: Shutterstock
  • Kim jest audiofil i jak oceniane jest środowisko fanów dźwięku i muzyki.
  • Czy cena sprzętu jest dla audiofila ważna? Czy dźwięk w słuchawkach może być dobry?
  • Format dźwięku a jego jakość. 

- Audiofil kocha muzykę - podkreśla Bartosz Pacuła, autor książki "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości", specjalista od sprzętu audio. - Słysząc słowo "audiofil", mam jednak w głowie różne inne hasła, którymi określa się audiofili, i są to mniej pochlebne hasła. 

Wizerunek audiofila nie jest pozytywny. Często możemy usłyszeć słowa: "meloman słucha muzyki, audiofil słucha sprzętu". - Z mojego doświadczenia wynika, że to stwierdzenie to nieprawda. To niesprawiedliwe spojrzenie - mówi gość Czwórki. - Branża audiofilska jest ogromna, są w niej różni ludzie, o różnych poglądach, różnych spojrzeniach. Owszem, audiofil jest zainteresowany dźwiękiem, ale w centrum jego zainteresowania jest muzyka. Słuchamy sprzętu po to, żeby cieszyć się muzyką. 

Ta wyjątkowa pasja to dziś raczej hobby indywidualne bądź rodzinne, ale jest też wiele okazji, żeby wyjść z domu. Organizowane są targi audiofilskie, spotkania z producentami i dystrybutorami sprzętu muzycznego, dziennikarzami. Tworzone są stowarzyszenia i kluby. 

Audiofil ceni dźwięk. Także ten wydobywający się ze słuchawek 

Bartosz Pacuła podkreśla różnorodność grupy audiofili. Zaznacza, że dla części ludzi niemal niedopuszczalne jest uznanie słuchawek za sprzęt audiofilski. Sam przyznaje się do ich częstego stosowania. - Ja używam słuchawek bluetooth z systemem aktywnej redukcji szumów - zdradza. - Kiedyś miały one swoje wady, ale dziś naprawdę świetnie działają: niektóre dźwięki przepuszczają, ale większość pasma odcinają i możemy się skupić na muzyce. Jako audiofile możemy muzyki słuchać w każdych warunkach, wszędzie. Ważna jest świadomość, że dźwięk ma znaczenie - dodaje. 


Posłuchaj
17:13 czwórka pasjonauci 17.06.2023 pacuła.mp3 O pasji audiofila opowiada Bartosz Pacuła (Pasjonauci/Czwórka)

 

Cechą charakterystyczną każdego audiofila jest świadome podejście do dźwięku. Gość Adama Smolarka podkreśla, że nie słucha on tylko drogiego sprzętu, ceni dźwięk. - To oznacza, że słyszy, czy jest on jednowymiarowy, płaski, czy słychać drugi, czy trzeci plan, czy jest pełny, wyrazisty, gęsty - wymienia. - Ta sama płyta na dwóch różnych urządzeniach brzmi inaczej. Nawet laik to wyłapie. 

Mp3, winyl i CD

Dziś na rynku spotykamy wiele formatów muzyki, wśród nich: mp3, wav, flac. - Mp3 powstał w celu oszczędzania miejsca. Sam w sobie jest cudem techniki. Wycina większość informacji, ale pozostawia dźwięki i melodię w ich ogólnym zarysie. To jest cud inżynierii. Jednak jeśli mp3 porównamy do flaców czy wavów, to różnica jest kolosalna - ocenia znawca. 

Podczas realizacji płyt niezwykle ważny jest mastering - inny w przypadku winyli, CD czy serwisów streamingowych. - To powinno być zasadą, ale różnie z tym bywa. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Bartosz Pacuła (audiofil, autor książki "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości")

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 12.15

pj

Czytaj także

"Dźwięk to przestrzeń, gdzie można się spotkać"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Tomasz Drachal to muzyk-amator i warszawski bard, który fascynuje się dźwiękiem. Wydobywa go z egzotycznych instrumentów, ale potrafi także grać na przedmiotach codziennego użytku.
rozwiń zwiń