Jak zostać realizatorem dźwięku?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 15:20
Realizator dźwięku to modny i ceniony zawód. A jednocześnie szalenie trudny. Co trzeba umieć, by pracować przy nagłośnianiu największych imprez w Polsce, albo przy realizacji audycji Polskiego Radia?
Audio
  • Krzysztof Sagan tłumaczy, jak zostać realizatorem dźwięku i czy każdy może tę pracę wykonywać (Dajesz radę/Czwórka)
Na czym polega praca realizatora dźwieku?
Na czym polega praca realizatora dźwieku?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Krzysztof Sagan Jeśli kochamy to, co robimy i chcemy się w danym kierunku rozwijać, studia potrafią w tym pomóc, ale także przeszkodzić. Najważniejsza w tym zawodzie jest pasja

Realizator dźwięku jest odpowiedzialny za jakość i ciągłość dźwięku w trakcie koncertów, imprez, w studiu nagrań, ale także radiowym czy telewizyjnym. Jego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia na żywo, na taśmie lub nośniku cyfrowym. - Realizację podczas audycji radiowych można porównać do pilotowania samolotu. Mamy mnóstwo źródeł dźwięku, czasem relacje na żywo. Wszystko trzeba ze sobą połączyć tak, by słuchacz miał poczucie spójnej całości - tłumaczył Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Czwórce. Przyznał, że w tej profesji warto rozgraniczyć osoby zajmujące się emisją na radiowej bądź telewizyjnej antenie, od tych nagłaśniających m.in. filmy, koncerty na żywo, albo w studiu nagraniowym. - W studiu, jeśli coś nie wyjdzie, zawsze można powtórzyć, by osiągnąć brzmienie, które będzie zadowalające. Podczas audycji na żywo nie ma tego komfortu - mówił ekspert.

Jak trafić na fotel realizatora dźwięku i jakie uczelnie trzeba ukończyć, by móc tak pracować? Czy do tego zawodu niezbędny jest słuch muzyczny? Na te pytania odpowiadał Krzysztof Sagan. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Krzysztof Sagan (realizator dźwięku w Czwórce)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz

Czytaj także

Filolog - zawód poszukiwany przez biznes

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 17:45
Po studiach lingwistycznych można być nauczycielem albo tłumaczem, ale coraz częściej osoby ze znajomością rzadkich języków znajdują pracę w międzynarodowych korporacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać kierowcą autobusu lub motorniczym?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:24
- To zawód, który wynika przede wszystkim z pasji. Ale to także dobra, stabilna praca, z umową podpisywaną na wiele lat i "znośnym" wynagrodzeniem - mówił Rafał Andziak z MZA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka - warto wiązać z nią zawodową przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 16:22
Godziny ślęczenia nad mechaniką kwantową, tygodnie spędzone w laboratoriach, lata wytężonej pracy, by wreszcie otrzymać upragniony tytuł magistra inżyniera fizyki. Co dalej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
rozwiń zwiń