Szlak św. Jakuba na Pomorzu - trasa nie tylko dla pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:00
Tym razem zabraliśmy Was na pomorską drogę św. Jakuba. To polska część jednej z najważniejszych tras pielgrzymkowych na świecie.
Audio
  • Pomorska Droga Jakubowa, czyli polska część pielgrzymkowej trasy przez Europę (Hotspot/Czwórka)
Jeden z punktów na polskiej trasie św. Jakuba
Jeden z punktów na polskiej trasie św. JakubaFoto: MOs810 via Wikimedia Commons

Czytaj także
karolinka gogolin 1200.jpg
Czwórka w Gogolinie - Karolinka, żołnierze i humanoidy

Według przekazów ciało św. Jakuba przywieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w dzisiejszym Santiago De Compostella. Do tego miejsca dotrzeć można siecią szlaków tzw. jakubowych, które wykształciły się w średniowieczu i przetrwały prawie bez zmian do dnia dzisiejszego. Pomorska Droga Jakubowa, niegdyś sięgająca od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej na Zachód, uruchomiona została ponownie w 2013 roku. Wzdłuż Bałtyku możemy się po niej przemieszczać wyłącznie pieszo, na rowerze lub konno.

W okolicach połowy trasy znajduje się Lębork. - Chcieliśmy połączyć kulturowo mieszkańców południowego Bałtyku, bo to szlak nie tylko pielgrzymkowy, ale także bogaty kulturowo - mówiła w rozmowie z Czwórką Elżbieta Rakowska-Klasa z UM w tym mieście i podkreślała, że trasa wiedzie przez liczne atrakcje turystyczne regionu. W programie dowiedzieliśmy się, co zobaczyć można przemierzając Pomorze szlakiem św. Jakuba, a także otrzymaliśmy garść informacji niezbędnych każdemu turyście, dotyczących m.in. bazy noclegowej. Ekspertka zdradzała także, co ciekawego zobaczyć można na trasie.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 13.00


kd/ag

Czytaj także

Żuławy - najpiękniejsza depresja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 16:00
- Żuławy kuszą owianymi tajemnicą historiami. O leniwym strażniku, który doprowadził do katastrofy albo o cmentarzach mennonickich - opowiada szefowa Stowarzyszenia Kochamy Żuławy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorze Środkowe - skarby, gęsi i warzenie piwa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 17:50
Najbardziej słoneczny odcinek polskiego wybrzeża świetnie nadaje się na cel jesiennych wypraw. - W Główczycach można poszukać skarbów, bardziej realnych niż "złoty pociąg" - przekonuje Paweł Żmuda, współtwórca trasy geocachingowej.
rozwiń zwiń