Rozgrzewać samochód zimą na postoju czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 22:04
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Gdy za oknem mróz, wielu kierowców zastanawia się, czy przed jazdą uruchomić samochód na parę minut. Sprawdzamy czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Svineyard
shutterstock opony 1200.jpg
Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Temperatury na zewnątrz niejednokrotnie spadły już w tym roku poniżej zera, a kierowcy musieli skrobać szyby. Czy w takich sytuacjach powinniśmy rozgrzać silnik przed jazdą?

- Nie powinniśmy rozgrzewać silnika samochodu na postoju. Przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze jest to niezgodne przepisami. Jeżeli samochód stoi dłużej z włączonym silnikiem łamiemy przepisy, bo zanieczyszczamy środowisko nie tylko spalinami, ale również hałasem - tłumaczy Mariusz Zmysłowski z Autokult.pl. -  Po drugie jest to szkodliwe dla samego samochodu i dla silnika. Więc, w żadnym wypadku nie polecam rozgrzewania, nie wynika z niego nic dobrego.  

 

Posłuchaj
07:14 _PR4_(samochod_zima_all)_ 2020_12_17-18-13-56 (2).mp3 W audycji sprawdzamy czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem. (Trochę Optymizmu po Południu/Czwórka)

 

Jak przekonuje ekspert dużo skuteczniej jest rozgrzewać auto w trakcie jazdy, łagodnie dozując gaz, wtedy silnik nagrzeje się szybciej, ale nie w sposób niebezpieczny. - Jeżeli nie będziemy męczyć silnika wysokimi obrotami on powoli się nagrzeje, ale dużo szybciej niż na postoju. Szybciej uzyska właściwą temperaturę pracy, temperaturę w której lepiej będzie smarowany silnik i w której będzie emitował mniej zanieczyszczeń - wyjaśnia.

Rozgrzewanie silnika na postoju daje podstawy do tego, żeby policjant nałożył na kierowcę mandat w wysokości trzystu złotych. - To ponad bak paliwa w przeciętnym samochodzie, więc warto zadać sobie pytanie, czy warto - dodaje gość audycji.

Posłuchaj także:

Zdarzają się dni, gdy mamy silne mrozy i szyby są zamrożone, co robić w takim przypadku?

- Na poważniejsze przymrozki najlepiej użyć chemicznego odmrażacza, to załatwi sprawę - mówi ekspert. - Nie musimy ze wszystkim walczyć skrobaczką, tylko wystarczy prysnąć na szybę preparatem i wtedy poradzimy sobie z zamrożonymi szybami dużo sprawniej niż czekając aż samochód się nagrzeje od środka.

Posiadacze nowszych aut, z którymi można łączyć się na przykład przy pomocy aplikacji mobilnej, często mają na wyposażeniu możliwość rozgrzania samochodu przyciskając właściwie tylko jednym palcem na ekranie. - Jeśli mamy samochód, który jest wyposażony w taki system, który bez włączonego na postoju silnika, umożliwia zimą nagrzewać auta, a z reguły latem włączyć zdalnie klimatyzację, to oczywiście można z tego korzystać. Szybciej pozbędziemy się i szronu z szyb i wsiądziemy do ciepłego samochodu - dodaje Mariusz Zmysłowski. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Mariusz Zmysłowski (Autokult.pl)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 18.14

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:36
Listopad to miesiąc, w którym zmieniamy opony letnie na zimowe. Alternatywą są opony całoroczne, dzięki którym, jak mogłoby się wydawać, oszczędzamy czas i pieniądze. - To nie jest rozwiązanie uniwersalne, bo te opony mają specyficzne właściwości - przestrzega ekspert Mateusz Lubczański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym nakarmić auto zimą? Podpowiadamy, jakie wybrać paliwo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 20:00
Kiedy temperatura za oknem spada, powinniśmy szczególną wagę przykładać do stanu naszego auta. Niezwykle istotnie jest stosowanie paliw zimowych, które zgodnie z przepisami od 16 listopada możemy kupić na stacjach benzynowych w Polsce.
rozwiń zwiń