Czym nakarmić auto zimą? Podpowiadamy, jakie wybrać paliwo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 20:00
Kiedy temperatura za oknem spada, powinniśmy szczególną wagę przykładać do stanu naszego auta. Niezwykle istotnie jest stosowanie paliw zimowych, które zgodnie z przepisami od 16 listopada możemy kupić na stacjach benzynowych w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

Zobacz
para małżeństwo rower trening kolarstwo 1200.jpg
Tablice rejestracyjne dla rowerzystów? "Sposób na bezpieczeństwo na drogach"

- Zimowe paliwa są bardziej odporne na niskie temperatury, to znaczy, że w oleju napędowym nie może dojść do zablokowania filtra w temperaturze powyżej -20 st. C. - wyjaśnia Mariusz Zmysłowski, dziennikarz WP. - Takie paliwa powinny być odporne na wytrącanie się parafiny do tego stopnia, który zablokowałby taki filtr.

Posłuchaj
06:07 [CZWORKA]TOP 26 listopad 2020 paliwo.mp3 Paliwa letnie i zimowe - czym się różnią i dlaczego warto je stosować? (TOP/Czwórka) 

Sprawdź także
parking samochody parkowanie 1200.jpg
Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Paliwa zimowe mają dodatki uszlachetniające i nieco inny skład niż paliwo, które tankujemy latem. Benzyna ma wyższą prężność pary i dodatki pochłaniające wilgoć. Olej napędowy zimowy charakteryzuje się niższą temperaturą wytrącania wody oraz parafiny. LPG na zimę zawiera więcej gazu lotnego. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami  od połowy listopada powinniśmy móc kupić takie produkty na naszych stacjach - mówi ekspert. - Z moich obserwacji wynika, że badania UOKiK-u dotyczące jakości paliw z roku na rok są coraz lepsze. Więc myślę, że możemy zaufać producentom w tej kwestii.

Posłuchaj także:


Czytaj również
autostrada stock 1200.jpg
Polak na autostradzie - szybko i "na zderzaku"

To ważna informacja dla właścicieli aut z silnikami Diesla, którzy, mając w baku nieodpowiednie paliwo, mogą mieć problemy z rozruchem samochodu. - Czy poczujemy różnicę? To już zależy od kierowców. Każdy ma inną wrażliwość na zachowanie silnika swojego samochodu. 

By zaoszczędzić kierowcom problemów, uregulowano prawnie także kwestię parametrów paliwa sprzedawanego na stacjach. Standardy ustala Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych dla oleju napędowego standardowego. Dokument określa, jaką wartość temperatury zablokowania zimnego filtru powinien mieć olej napędowy sprzedawany w poszczególnych okresach. I tak od 16 kwietnia do 30 września wartość ta powinna wynosić maksymalnie 0 stopni Celsjusza, od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada to -15 stopni Celsjusza, a od 16 listopada do końca lutego -20 stopni Celsjusza.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kul

Czytaj także

Ojcowie nowych technologii. Bez nich nie mielibyśmy smartfonów i mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:38
Kto jako pierwszy wymyślił i opatentował zdobycze nowych technologii? Kto stworzył prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem i komu zawdzięczamy elektroniczne auta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony pomogą w walce z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:13
Drony mają pomóc walce z COVID-19 zarówno służbie zdrowia, jak i policji. Będą m.in. przewozić próbki i krew do badań między dwoma warszawskimi szpitalami.
rozwiń zwiń