Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:36
Listopad to miesiąc, w którym zmieniamy opony letnie na zimowe. Alternatywą są opony całoroczne, dzięki którym, jak mogłoby się wydawać, oszczędzamy czas i pieniądze. - To nie jest rozwiązanie uniwersalne, bo te opony mają specyficzne właściwości - przestrzega ekspert Mateusz Lubczański. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Phonix_a Pk.sarote

kobieta kierowca 1200.jpg
Auto na gaz. Ulga dla portfela, ale co z silnikiem?

Zainteresowanie polskich kierowców zakupem opon całorocznych wzrasta z roku na rok. Taki wybór oznacza m.in. rzadsze wizyty w warsztatach wulkanizacyjnych, co wiąże się z oszczędnością pieniędzy. - Są one dostępne na rynku od kilku lat, ale wzrost ich popularności jest zdumiewający - mówi Mateusz Lubczański z Autokult.pl.

Posłuchaj
07:18 2020_11_12-18-15-22_TOPKierowcy.mp3 Czy warto zakładać opony całoroczne zamiast zimowych? (TOP/Czwórka) 

Jednak, jak podkreślał ekspert, choć ten rodzaj ogumienia ma mnóstwo zalet, warto pamiętać o ich specyficznych właściwościach: nie są to opony przeznaczone dla wszystkich kierowców. - Ale dla ludzi, którzy jeżdżą mało i wolno, czyli na przykład wyłącznie po mieście, nie wybierają się w dalekie trasy autostradami - tłumaczył Mateusz Lubczański. - A także dla osób, które nie wymagają od swoich aut wielkich osiągów. Czyli dla właścicieli niewielkich, miejskich samochodów. Niezależnie od tego, jak dobre byłyby to opony, nie wyobrażam sobie, by jeździć na nich w górach, gdzie warunki są niesprzyjające.

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Posłuchaj także:

Jak pokazały brytyjskie badania w temperaturach od 0 do 10 stopni Celsjusza ogumienie całoroczne uzyskuje na drogach znacznie lepsze wyniki niż typowa opona letnia. Zdaniem Mateusza Lubczańsiego polscy kierowcy przy wyborze opon sugerują się jednak głównie ceną. - Siódma część opon całorocznych wybieranych prze Polaków to produkty z Chin - mówił ekspert. Tymczasem finanse to nie jedyny element, który powinniśmy brać pod uwagę podczas kupowania opon. - Kluczowe jest to, jak reagują na mokrej nawierzchni. Jeżeli opona nie daje sobie rady z odprowadzaniem wody, wówczas traci przyczepność i zaczyna się ślizgać - tłumaczył w rozmowie z Czwórką.

Opony całoroczne, jak tłumaczył ekspert, mogą być głośniejsze od zimowych czy letnich, dużo szybciej się także zużywają - ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe, w jakich muszą się sprawdzać. - Trzeba więc liczyć się z pewnymi kompromisami - tłumaczył Mateusz Lubczański. - W przypadku takich opon ceny również bardzo się różnią, wszystko zależy od parametrów, na jakie się zdecydujemy. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kd

Czytaj także

Auto na gaz. Ulga dla portfela, ale co z silnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 21:00
Kosztuje mniej niż benzyna czy olej napędowy, nic więc dziwnego, że Polska jest w czołówce krajów, w których po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 22:00
Największe polskie miasta z roku na rok decydują się na rozszerzanie obszaru stref płatnego parkowania. Systematycznie także podnoszą opłaty za miejsca postojowe. 
rozwiń zwiń