Inteligencja przysparza bólu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:00
- Definicji inteligencji jest wiele, ale moim zdaniem to zdolność do interakcji i podejmowania szybkich decyzji w nowych sytuacjach - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Audio
Inteligencja przysparza bólu głowy
Foto: Wikimedia Commons CC / Flickr

- Z inteligencją jest jak ze sprawnością fizyczną - wyjaśnia. - Jeśli chcemy ją zmierzyć u rożnych ludzi, musimy zastosować odpowiednią miarkę. Nie można porównywać człowieka, który życie spędza z pilotem przed telewizorem, ze sportowcem, który zawodowo podnosi ciężary. 

Definicji inteligencji jest kilkanaście, nawetkilkadziesiąt. I wciąż tworzymy nowe, bo nie potrafimy ubrać jej w słowa. - Popularnie mówi się, że mózg działa jak komputer, a to nie do końca prawda - mówi gość "Hyde Parku".

Zdaniem ekspertów inteligencja nie polega na "przeliczaniu ogromnej ilości danych". - Testy, które stworzono, by określić współczynnik IQ, złożone są z wielu zadań, ale problem polega na tym, że trzeba już coś potrafić, by dane zadanie rozwiązać, na przykład znać pewne słowa - mówi dr Boguszewski. - W zależności od tego, jak skonstruowane są testy, mierzą one wyłącznie określone aspekty. Na przykład zadania matematyczne nie powiedzą nic o umiejętnościach werbalnych egzaminowanego.

A jak się ma zwykła inteligencja do "inteligencji emocjonalnej" i która z nich tak naprawdę pomaga nam w życiu? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania rozmowy z doktorem Pawłem Boguszewskim z "Hyde Parku".

A czy inteligencję można rozwijać, grając w gry planszowe, np. Scrabble? Posłuchaj nagrania rozmowy z Kamilem Kisterem, członkiem Polskiej Organizacji Scrabble, klikając w załączone pliki dźwiękowe.

(kd)

Zobacz więcej na temat: ból głowy komputery POLSKA

Czytaj także

Inteligencja emocjonalna pokolenia 60-latkow

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:45
Osobom starszym trudniej jest ukryć swoje emocje. Starsi łatwiej dostrzegają pozytywne strony stresujących sytuacji i są bardziej empatyczne wobec nieszczęścia innych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley informują, że inteligencja emocjonalna osiąga szczyt po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet największy lęk można wykręcić z ciała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 09:00
- Wolna wola i świadomość to najważniejsze narzędzia do kreowania własnego życia, którymi Polacy niezwykle rzadko się posługują - mówi Dorota Hołówka, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IQ jest przereklamowane. "Żeby zaistnieć, musisz czuć"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 12:50
Iloraz inteligencji Alberta Einsteina wynosił 160 punktów, Madonny jest równy 140. Okazuje się jednak, że to nie IQ jest miarą naszego sukcesu i zawodowych osiągnięć.
rozwiń zwiń