Mobilna kartka z wojennej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 13:00
Aplikację na smartfony, która jest multimedialnym kalendarium historycznym, przygotowały Dom Spotkań z Historią i Fundacja Warszawa1939.pl. Okazją stała się 75. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • Justyna Pyra, Małgorzata Purzyńska i Krzysztof Jaszczyński opowiadają o aplikacji na smartfony - wspólnym projekcie Domu Spotkań z Historią i Fundacji Warszawa1939.pl (Czwórka/Co Was kręci)
Zamek Królewski w Warszawie płonie o hitlerowskim ostrzale 17 września 1939 roku
Zamek Królewski w Warszawie płonie o hitlerowskim ostrzale 17 września 1939 rokuFoto: PAP/Photoshot

Aplikacja zabiera nas w podróż od 15 sierpnia 1939 roku, gdy odbyła się ostatnia polską defiladą wojskową przed wybuchem wojny. Kolejna defilada, tym razem niemiecka zamyka czas projektu w dniu 5 października 1939. Twórcy aplikacji wykorzystują archiwalne i współczesne mapy oraz zdjęcia, a także liczne teksty źródłowe, zaczerpnięte z dzienników czy pamiętników, pozwalające zrekonstruować codzienność ludności cywilnej w oblężonej Warszawie. Ten projekt to połączenie historii i nowoczesnych technologii.
- Cały pomysł, który powstał dzięki Agnieszce Tomasińskej i Darkowi Krajewskiemu, polega  na tym że użytkownicy aplikacji każdego dnia dostają bardzo krótką informacje okraszoną zdjęciami lub nagraniami radiowymi - mówi Krzysztof Jaszczyński Fundacja Warszawa1939.pl. - Zależało nam na tym, żeby nie przegadać tej historii. Wrzesień 1939 to jest głównie tragedia ludzi. Ta aplikacja ma pokazywać 52 dni przez pryzmat wspomnień obywateli i informacji prasowych - mało tam jest raportów z frontu.
Dzięki aplikacji dowiemy się przeróżnych rzeczy o zwykłych ludziach, którzy znaleźli się w niezwykłych sytuacjach, a także o tym co wtedy mówili wróżbici, czego obawiali się cywile i jak robili zapasy.
- Największa siła tej aplikacji tkwi w tej małej formie - w krótkich informacjach - mówi Justyna Pyra z  Domu Spotkań z Historią. Małgorzata Purzyńska, DSH, dodaje, że to właśnie to życie codzienne mieszkańców Warszawy przyciąga jak magnes.
Klamrami spinającymi prezentowaną historię są dwie parady - polska i hitlerowska. Paradoksalnie, jak zaznacza Krzysztof Jaszczyński, bardzo dużo materiałów dziś mamy z niemieckich źródeł. Wraz z wojskami Hitlera do Polski przyjechało 30 niemieckich ekip telewizyjnych. Nieocenionym materiałem informacyjnym i dokumentującym cywilną stolicę są też zdjęcia Julien Brayana, również wykorzystane w aplikacji.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia - Wrzesień 1939.

Przedstawicielki Domu Spotkań z Historią zapraszają we wrześniu na wystawy, projekcje filmów i  spacery varsavianistyczne. Nie zabraknie informacji o II wojnie światowej, ale też 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej - więcej na ten temat dowiesz się słuchając załączonej audycji "Co Was kręci?".

(pj,tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski
Czytaj także

rozGRYwka: Bohaterowie wyklęci [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 18:00
Czy można przy pomocy gier uczyć się historii? Jak najbardziej! "Bohaterowie wyklęci" to znakomity przykład, jak połączyć przyjemne z pożytecznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katy Carr śpiewa z miłości do Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 18:00
Katy Carr mieszka w Wielkiej Brytanii, zajmuje się muzyką, wydaje płyty i śpiewa o polskich bohaterach II wojny światowej. - Chcę zrozumieć, co to znaczy być Polakiem. Chcę pokazać, że jestem dumna, że mam polską krew - tłumaczy swój wybór artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:00
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Czwórka przygotowała specjalne audycje, poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów narodowych w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń