Rekordzista świata w nurkowaniu: ten sport jest jak nałóg

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 11:30
Nurek Nuno Gomes zszedł w październiku 2014 roku w egipskim Dahab na głębokość 318,25 m i pobił rekord świata, który dotychczas wynosił 308 m. W Czwórce opowiedział o tajnikach swojej niezwykłej pasji.
Audio
  • Nuno Gomes, rekordzista świata w nurkowaniu jaskiniowym, opowiada m.in. o niebezpieczeństwa, związanych z tym sportem (Czwórka/Co was kręci)
Nurkowanie jaskiniowe to sport bardzo niebezpieczny. Jednak, jak przyznaje Nuno Gomes, dla pasjonatów nie jest to przeszkodą
Nurkowanie jaskiniowe to sport bardzo niebezpieczny. Jednak, jak przyznaje Nuno Gomes, dla pasjonatów nie jest to przeszkodąFoto: Glow Images/East News

Jego zdaniem nurkiem może być każdy, kto… naprawdę tego chce. - Musisz mieć pewność, że nurkowanie to twoja droga życiowa i chcesz się z tym sportem związać na sto procent - opowiadał Gomes. Podkreślił także, że nurkowaniu trzeba poświęcić właściwie całe życie, a to wiąże się z wieloma wyrzeczeniami: na przykład częstymi zmianami miejsca zamieszkania. - Ale ten sport  jest jak uzależnienie, wewnętrzny przymus - tłumaczył Gomes. - Robimy coś bardzo niebezpiecznego, ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń. Wydaje nam się, że możemy nurkować ostrożnie. Aż do momentu, w którym coś pójdzie nie tak… - przyznał.

W wydanej niedawno autobiografii "Poza błękitem" Gomes opowiada m.in. historie ludzi, którym się nie udało. Tłumaczy też, dlaczego jednak najprzyjemniej nurkuje się, schodząc na głębokość… najwyżej 20 m.

***

Tytuł audycji: Co Was Kręci

Prowadziła: Hanna Dołęgowska

Goście: Nuno Gomes, rekordzista świata w nurkowaniu jaskiniowym
Data emisji: 11.01.2015
Godzina emisji: 16.00

(kd/jp)

Czytaj także

Karolina Winkowska: kitesurfing to pasja na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:30
Podwójna mistrzyni świata i mistrzyni Polski w freestyle kitesurfingu Karolina Winkowska mówi o sobie, że pływanie jest jej pasją od zawsze i na zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspinaczka - sport, w którym liczy się strategia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 17:44
Okazuje się, że we wspinaczce najważniejsze wcale nie są silne mięśnie, a inteligencja i zdolność planowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodzenie po linie - ekstremalna alternatywa dla "hardcore'owców"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
Dla znudzonych codziennym bieganiem, jeżdżeniem na rowerze i uprawianiem fitnessu jest alternatywa. To slackline, czyli chodzenie po linie.
rozwiń zwiń