Konrad Dąbrowski: chcę zostać najlepszym "Rookie" Dakaru

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 15:00
3 stycznia 2021 roku rozpocznie się 43. Rajd Dakar. Impreza po raz drugi z rzędu rozegrana zostanie w Arabii Saudyjskiej. A na jej starcie zamelduje się 19-letni motocyklista Konrad Dąbrowski - jednym z najmłodszych uczestników w historii rajdu.
Konrad Dąbrowski
Konrad DąbrowskiFoto: mat. prasowe/Konrad Dąbrowski

Sprawdź
Maciej Giemza 1200.jpg
Maciej Giemza: Dakar 2020 to był sprawdzian moich możliwości

Syn dakarowego weterana i trzykrotnego Mistrza Świata w rajdach cross-country Marka Dąbrowskiego karierę rozpoczął bardzo wcześnie, bo już w wieku 13 lat startował w Motocrossowych Mistrzostwach Polski. 

Posłuchaj
15:01 [CZWORKA]CWK 29 listopad 2020 dabrowski.mp3 Konrad Dąbrowski z tatą Markiem o przygotowaniach do Dakaru (CWK/Czwórka)

W Rajdzie Dakar 2021 Konrad cały czas będzie mógł liczyć na wsparcie ojca, bo wystartuje w barwach DUUST Rally Team - zespołu założonego przez Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora. - Mam po swojej stronie doświadczony zespół i już to daje mi na wstępnie pewną przewagę - opowiada Konrad Dąbrowski. - Nawigacja jest ważnym elementem wyścigu i pozwala szybciej dojechać do mety. Dlatego cały czas trenuję jazdę na "roadbook" i liczę, że z upływem czasu dojdę w tym do perfekcji.

Konrad Dąbrowski z  ekipą z DUUST Rally Team Konrad Dąbrowski z ekipą z DUUST Rally Team

Zobacz także:


Mama jest twarda. Niechętnie jeździ na zawody, ale kiedy w ciągu roku miałem trzy kontuzje i trzy złamania, to dzielnie to zniosła Konrad Dąbrowski

W 2019 r. 18-letni Konrad po raz pierwszy zmierzył się z rajdami cross-country, biorąc udział w uznawanym za pewnego rodzaju preludium do Rajdu Dakar pięciodniowym Rallye du Maroc. W ten sposób młody zawodnik zadebiutował w Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross-Country. Kolejnym przełomowym momentem w jego karierze był udział w Africa Eco Race, maratonie wiodącym trasami dawnych, afrykańskich edycji Rajdu Dakar. Wywalczył tam sobie 8. miejsce w klasyfikacji generalnej motocyklistów i 1. w klasyfikacji juniorów. Do tego zestawu trofeów w ostatnim czasie dorzucił 3. miejsce w Pucharze Świata Juniorów w Rajdach Baja. - W tym roku mało było okazji do startów i brakowało mi rajdowania. Baja dała mi pewność, że powinienem poradzić sobie na Dakarze. Mimo przerwy szybko odnalazłem się na torze, ale wiem, że to była zaledwie przygrywka do styczniowego startu. 

Jacek Czachor i Konrad Dąbrowski DUUST Mlekovita Rally Team w czasie rajdu Africa ECO Race 2020 / DUUST CO

Do udziału w Dakarze w tym zgłoszono 321 pojazdów, w tym 108 motocykli, 21 quadów, 124 samochody i pojazdy kategorii SSV oraz 42 ciężarówki. Na starcie stanie też 26 samochodów i ciężarówek zbudowanych przed rokiem 2000, rywalizujących w specjalnej klasyfikacji regularności "Dakar Classic". Jak zapewnia tata Konrada, jest on gotowy na to wyzwanie. - W końcu nasze dzieci są naszym lepszym modelem, a ten mój nowszy model działa lepiej pod każdym względem - śmieje się Marek Dąbrowski. 

Konrad Dąbrowski to syn dakarowego weterana i trzykrotnego Mistrza Świata w rajdach cross-country Konrad Dąbrowski to syn dakarowego weterana i trzykrotnego Mistrza Świata w rajdach cross-country

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Goście: Konrad i Marek Dąbrowscy

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 11.07

kul

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Tomiczek i Maciej Giemza w Czwórce. "Dakar to walka z samym sobą"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:06
Gośćmi Czwórki byli zawodnicy Orlen Team, uczestnicy 41. Rajdu Dakar. Adamowi Tomiczkowi udało się osiągnąć 16. miejsce w kwalifikacji, Maciej Giemza ze względu na awarię silnika ukończył wyścig na 24. pozycji. Jak przekonują eksperci - miał duże szanse na miejsce w pierwszej dzwudziestce.
rozwiń zwiń