Konrad Dąbrowski: w Nieprzeciętnych liczył się dla mnie czas i zaangażowanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 15:00
Konrad Dąbrowski od lat trzyma się swojej nieprzeciętnej pasji i zawodu. Startuje w największych turniejach motocyklowych świata. W Czwórce opowiada o ostatnich wygranych zawodach i wspomnieniach z zeszłorocznego plebiscytu Nieprzeciętni, kiedy zasiadał w jego kapitule.
Na Rajdzie Dakar Konrad Dąbrowski zadebiutował w wieku 19 lat
Na Rajdzie Dakar Konrad Dąbrowski zadebiutował w wieku 19 latFoto: Rally Zone

Konrad Dąbrowski to świetnie znany fanom Czwórki motocyklista. Nie trzeba go przedstawiać także fanom Rajdu Dakar, w 2021 wystartował w nim po raz pierwszy, jako 19-latek był najmłodszym uczestnikiem legendarnych zawodów. Za nim też świeżutkie zwycięstwo w II turze mistrzostw świata w rajdach cross country, 4 miejsce w swojej klasie w Abu Dhabi Desert Challenge.

- Moim najważniejszym wyznacznikiem postępu jest strata do pierwszego zawodnika - przyznaje gość Czwórki. - Z każdym rajdem ta strata jest mniejsza i to jest dla mnie najważniejsze. Wyniki są na razie sprawą drugorzędną. To skracanie straty do pierwszego zawodnika z biegiem czasu da dużo lepszy wynik. To coś, na co patrzę. Na każdym rajdzie jestem bliżej czołówki - dodaje. 

W Abu Dhabi przed Konradem stało trudne zadanie. Wyjeżdżając na trasę jako pierwszy, wytyczał ją. Mówi się, że to najtrudniejsze zadanie, które czeka na zawodników w rajdach cross country. - Jechanie na czele jest najtrudniejsze. Początkowo byłem zestresowany, ale w trakcie bardzo mi się to podobało. Nie zrobiłem błędu. Bardzo późno dogonili mnie zawodnicy z fabryki, czyli ci z profesjonalnych, zawodowych teamów - opowiada. - Okazuje się, że lepiej mi się nawiguje, jak jadę pierwszy. Nie mylą mnie inne ślady - dodaje. 

Lepiej niż plan

Na zawody Katar International Konrad Dąbrowski pojechał z planem. - Chciałem wygrać prolog i zobaczyć, jak to się potoczy - zdradza. - Prolog się udał, wygrałem. Potem spodziewałem się, że zawodnicy z tyłu mnie dogonią, bo po śladzie prawie zawsze jedzie się szybciej. Myślałem, że z nimi dojadę do mety, a następnego dnia ich dogonię i wygram. Taki był mój plan. Nie wyszło, poszło lepiej niż plan - dodaje. 


Posłuchaj
17:05 czwórka co was kręci 10.04.2022.mp3 Konrad Dąbrowski opowiada o ostatnich sukcesach, planach i byciu jurorem w plebiscycie Nieprzeciętni 2021 (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Nie obyło się bez problemów, bo Konrad zaliczył wywrotkę w błocie. Przestał działać jego GPS, musiał zaczekać na kolejnych zawodników, żeby w ogóle wiedzieć, gdzie jechać. Może się wydawać, że w motosporcie wszystko jest zaplanowane, zawodnicy znają trasę, jadą z GPS-em, uprzedzani są o warunkach pogodowych na trasie. Praktyka jednak pokazuje, że tu w każdej chwili coś może się zmienić, na każdych zawodach coś zaskakuje i trzeba sobie z tym radzić. 

Przed Konradem Dąbrowskim intensywny czas treningów, a kolejne duże zawody w czerwcu. 

Wspomnienia z Nieprzeciętnych

W 2021 roku Konrad Dąbrowski był członkiem kapituły Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni. - Wtedy zdałem sobie sprawę, że nieprzeciętnych jest pełno. Bycie jurorem w tym plebiscycie, czytanie wszystkich zgłoszeń to był szok: jakie ludzie niesamowite rzeczy robią, jakie mają zainteresowania, ile czasu na to poświęcają. Z każdym przeczytanym zgłoszeniem rosło we mnie poczucie, że nie mamy pojęcia, co robią ludzie, których spotykamy na ulicy, jak duże rzeczy robią. To było odmieniające przeżycie - dodaje. 

Konrad Dąbrowski zdradza też, że jego głównym kryterium przy wyborze Nieprzeciętnego był czas i praca wkładana w pasję każdego dnia. - Gdy widziałem, że ktoś poświęca się temu dzień w dzień, to zatrzymywało mnie najdłużej. Patrzyłem, ile jest pasji w człowieku. Stawiałem na zaangażowanie i czas - podkreśla. 

Przypominamy, że trwa plebiscyt Nieprzeciętni 2022, w którym Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami.

Kandydatów do plebiscytu Nieprzeciętni 2022 można zgłaszać jeszcze do 17 kwietnia. Prosty formularz dostępny na stronie nieprzecietni.polskieradio.pl może wypełnić zarówno sam kandydat, jak i jego rodzina, przyjaciele, znajomi czy współpracownicy. Ogłoszenie laureata nastąpi 23 czerwca podczas gali finałowej.

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska  Jeremi Angowski

Gość: Konrad Dąbrowski (motocyklista)

Data emisji: 10.04.2022

Godzina emisji: 11.09

pj

 

 


 

Czytaj także

Freestyle motocross. "Ci, co skaczą i fruwają"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 15:30
Jak najwyżej, jak najdalej, jak najbardziej widowiskowo. - Zawodnicy uprawiający freestyle motocross nie są mniejszymi szaleńcami niż skoczkowie narciarscy. Oni skaczą na odległość ponad 100 metrów. My na góra 30 - śmieją się członkowie ekipy Freestyle Family.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadek "Taddy" Błażusiak: Póki mam motywację, by wygrywać - będę cisnął

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 12:40
W hard enduro Tadek "Taddy" Błażusiak jeździ już 10 lat, w tym sporcie dotrwać do czterdziestki to duże wyzwanie. - Normalną koleją rzeczy jest, że przychodzą młodsi i przynoszą nowe. Tak samo jak ja przyjechałem 10 lat temu z czymś nowym - mówi gość Czwórki. - Ja cały czas się bronię i będę się starał trzymać gardę.
rozwiń zwiń