Tymoteusz Kucharczyk podbija F4. "Robię jak najlepiej to, co kocham"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 14:11
Tymoteusz Kucharczyk, 16-latek z śląskich Łodygowic, z kolejnym podium w hiszpańskiej serii Formuły 4. Choć jest debiutantem na tym torze, jest już wiceliderem całego cyklu. Dotychczas przez dekadę ścigał się w cartingu.
Tymoteusz Kucharczyk
Tymoteusz KucharczykFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Pasją zaraził go ojciec, który był kierowcą rajdowym, a po zakończeniu kariery w dalszym ciągu jeździł na tory kartingowe. Syn w niezwykle szybkim tempie pokochał motosporty. - Zrobił jeden wyścig dla zabawy, jeździł na hale z moim wujkiem i tak się zaczęło - wspominał sportowiec. - Na początku to była oczywiście inicjatywa taty, ale już po paru latach sam zacząłem chcieć marzyć o zawodach. 

Już jako sześciolatek Tymoteusz Kucharczyk przeniósł się do naszych południowych sąsiadów, gdzie wygrał jedną z rund kartingowych mistrzostw Czech. Po rocznym powrocie do Polski i startach w pojedynczych seriach zawodnik zaczął rozwijać karierę we Włoszech. Już w 2014 roku zdobył wicemistrzostwo tego kraju w kartingowej serii Academy Champion Kart.

Jak opowiadał, to sport trudny, i nie każdy może w nim działać z sukcesami. - Jest dość wykańczający psychicznie, ale też finansowo, to jeden z najdroższych sportów - podkreślał Tymoteusz Kucharczyk. On wygrał możliwość startu w hiszpańskiej Formule dwa lata temu, jak wspominał, m.in. dzięki wsparciu Roberta Kubicy. Na torze debiutował w Portugalii, jako jedyny trzykrotnie stawał na pobium, dwa razy był trzeci, raz - drugi. - Mistrzostwa składają się z siedmiu rund po torach w Portugalii, Hiszpanii i Belgii. Po ostatnim weekendzie nie byłem nasycony, podszedłem do tego na zimno. Nie mam presji związanej z tym sportem, po prostu daję z siebie wszystko i mam nadzieję na jak najlepsze wyniki - opowiadał. 

Źr. Facebook/Tymek Kucharczyk

Tymoteusz Kucharczyk na co dzień trenuje na symulatorach. - To pomaga szczególnie w zapoznaniu się z nowym torem. Staram się trenować co tydzień, choć oczywiście nie oddaje to wszystkich niuansów tras. Każdy z torów jest inny - mówił w rozmowie z Czwórką. - Mam wciąż niewielkie doświadczenie w jeżdżeniu bolidem co może być przyczyną takich drobnych błędów, które wciąż popełniam. Większość moich rywali jeździ już kolejne sezony. Jeśli będziemy dalej pracować tak mocno jak dotychczas zbliżę się do lidera - mówił sportowiec. Już 10-12 czerwca Tymoteusza Kucharczyka będzie można zosbaczyć na torze wyścigowym F4 w Walencji. 

Posłuchaj
08:29 czwórka bolid 2022_06_05-11-30-02.mp3 Tymoteusz Kucharczyk opowiada o swoich sportowych dokonaniach i planach zawodowych (Co was kręci/Czwórka) 

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Konrad Dąbrowski: w Nieprzeciętnych liczył się dla mnie czas i zaangażowanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 15:00
Konrad Dąbrowski od lat trzyma się swojej nieprzeciętnej pasji i zawodu. Startuje w największych turniejach motocyklowych świata. W Czwórce opowiada o ostatnich wygranych zawodach i wspomnieniach z zeszłorocznego plebiscytu Nieprzeciętni, kiedy zasiadał w jego kapitule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formuła 1 w Polsce. Jest szansa by usiąść za kółkiem bolidu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 08:46
Wyścigi Formuły 1 to najpopularniejszy z motosportów na świecie. Do Polski weszły przebojem wraz z sukcesami Roberta Kubicy. Grzegorz Rożalski postanowił rozwijać i promować tę pasję, a chętnym dać szansę usiąść za kółkiem bolidu F1. 
rozwiń zwiń