Kacper Sztuka: mój cel to wyścigi Formuły 1 za 5 lat, marzeniem jest mistrzostwo

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 13:57
Kacper Sztuka ma 16 lat, na torze wyścigowym trenuje od 4 roku życia. Teraz startuje w sezonie włoskiej F4, który rozpoczął się 6 maja. Na torze Spa-Francorchamps młody Polak stanął na podium. Zawodnik daje sobie 5 lat, by pojechać w F1. 
Kacper Sztuka w studiu Czwórki
Kacper Sztuka w studiu CzwórkiFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Kacper Sztuka wygrał we włoskiej serii wyścigowej, to kolejny świetny weekend 16-latka z Cieszyna. Zawodnik już rozpoczął drugi sezon wyścigów we włoskiej F4. W 2021 roku odbyło się 7 rund, w sumie 21 wyścigów (5 rund we Włoszech, 1 we Francji, 1 w Austrii)

Młody kierowca zadebiutował na torze Paul Ricard we Francji, a teraz przed nim ściganie na innych legendarnych torach m.in. Misano we Włoszech czy Red bull Ring w Austrii. 

Z F4 do F1

Pierwsze kroki w motosporcie Kacper Sztuka postawił mając 4 lata na torze halowym w Tychach w kategorii Bambino. Następnie przyszła kolej na kategorie kartingowe Baby-60, Mini-60, Junior-Rok Ok-Junior. Dziś jego cel to Formuła 1. - Dla mnie optymalnym planem jest dojście do Formuły 1 w 5 lat. To mój cel. Gdy jeździłem w kartingu to było marzenie, teraz mam czystą drogę ustaloną - zdradza w Czwórce. - Chcę spędzić w Formule 4 ten sezon, przyszły w F3 lub F3 Regional. Dwa lata w Formule 2 są moim zdaniem optymalne. Jak da się szybciej, to będę się starał. Cel na dziś to Formuła 1, a marzeniem jest mistrzostwo Formuły 1 - przyznaje. 

Zawody w F4

W F4 Kacper Sztuka ma już swoje sukcesy. Warto wspomnieć, że jest najmłodszym w historii Polakiem, który jeździ w Formule 4. - Dwa tygodnie temu na torze Spa w drugim wyścigu byłem czwarty. W ostatnim wyścigu weekendu wszystko zagrało od startu do końca, poza tym, że auto przede mną było szybsze na prostych i nie mogłem go wyprzedzić - opowiada gość Hanny Dołęgowskiej. - Był to dla mnie udany weekend. Była to runda rozgrzewkowa przed prawdziwymi mistrzostwami, czyli mistrzostwami Włoch - dodaje. 

Dwa życia

Od najmłodszych lat Kacper związany jest z motosportem, ale ma też normalne życie, zwyczajnego nastolatka. - Uznałem, że mam dwa życia, jedno z nich to życie zwykłego nastolatka, który chodzi do szkoły, a drugie to życie torowe - mówi zawodnik. - Na torze jestem inną osobą, skupiam się tylko na jeździe, muszę być też bardziej dorosły - zdradza. 

Obok codziennego życia szkolnego Kacper Sztuka dba też o treningi. Dwa razy w tygodniu ma trening na siłowni i dwa razy na symulatorze. - To bardzo ważna część mojego przygotowania. Tam mogę poznać tor, przećwiczyć sytuacje wyścigowe. To moje życie. Robię wszystko by w dniu wyścigu było jak najlepiej - podkreśla. 


Posłuchaj
13:01 czwórka co was kręci 15.05.2022.mp3 Kacper Sztuka opowiada o wyścigach F4 i planie dostania się do F1 (Co Was kręci/Czwórka)

 

Podczas wyścigów samochodowych niezwykle istotna jest kondycja fizyczna zawodnika. Kacper podczas 30 minut ścigania traci około 300-400 gramów wagi. - Skupienie i wysiłek fizyczny potrzebują energii. Musimy też ćwiczyć szczególnie górne partie ciała, dbać o mocną lewą nogę, koordynację ruchową, refleks - opowiada gość Czwórki

Kacper zauważony 

Kiedyś szef zespołu Renault zobaczył Roberta Kubicę i powiedział "to jest talent". Podobne słowa zostały skierowane w stronę Kacpra Sztuki. Kacper jest dziś zawodnikiem US Racing, utytułowanego teamu Formuła 4 należącego do Ralfa Schumachera i Gerharda Ungara.

Młody zawodnik podkreśla, że życie torowe to nie tylko czas wyścigu i osoba, która wsiada do auta, ale ciągła praca kierowcy i osób z zespołu. - Na torze spędzamy wiele godzin przed i po wyścigu, pracuję z inżynierem, analizujemy - zdradza zawodnik, ale też podkreśla znaczenie treningów iRacing, na serwerach można spotkać nawet najlepszych zawodników F1. - Podczas ćwiczeń na platformach iRacingowych można na chłodno przemyśleć sytuacje wyścigowe - dodaje. 

Kolejny wyścig Kacpra Sztuki zaplanowany jest na 5 czerwca. Czwórka trzyma za niego kciuki. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Kacper Sztuka (kierowca rajdowy, zawodnik F4)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 11.07

pj

Czytaj także

Kobiety w motorsporcie. Pasja i upór, które wytyczyły nowy szlak

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 17:00
8 marca to wyjątkowa data w kalendarzu - tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto chwilę pochylić się nad historią płci pięknej w motorsporcie, która mimo barier i uprzedzeń od zawsze towarzyszyła tej dyscyplinie. 
rozwiń zwiń