Formuła 1 w Polsce. Jest szansa by usiąść za kółkiem bolidu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 08:46
Wyścigi Formuły 1 to najpopularniejszy z motosportów na świecie. Do Polski weszły przebojem wraz z sukcesami Roberta Kubicy. Grzegorz Rożalski postanowił rozwijać i promować tę pasję, a chętnym dać szansę usiąść za kółkiem bolidu F1. 
Grzegorz Rożalski
Grzegorz RożalskiFoto: mat.pras.

- Pasja do motosportów jest ze mną od lat młodości, czasów dzieciństwa. Gdy tylko mogłem zdać egzamin na prawo jazdy, to niemal od razu zacząłem się ścigać w popularnych wtedy KJSach, na torach - mówi Grzegorz Rożalski, organizator wydarzenia Formula Drive - poprowadź bolid F1. - Pasja rozwijała się z wiekiem, im bardziej w to wchodziłem, tym bardziej to mnie wciągało - dodaje. 

F1 w Polsce zaczęła się od Kubicy

Formuła 1 w życiu Czwórkowego gościa pojawiła się, gdy Robert Kubica zaczął się ścigać w tych wyścigach. -  Wtedy zacząłem oglądać, na bieżąco śledzić wszelkie kwalifikacje, wszelkie próby, jeździłem na tory za granice, żeby obejrzeć to na żywo - przyznaje. - Postanowiłem, żeby ściągnąć F1 do Polski. W projekcie wspólnie uznaliśmy, że to najwyższy czas by udostępnić Polakom możliwość poprowadzenia bolidu Formuły 1 - dodaje. 

Grzegorz Rożalski uważa, że Robert Kubica był przełomową postacią, która zwróciła uwagę ludzi na formułę. Jeśli ktoś już wciągnął się w ten sport, to ciężko porzucić tę pasję. - Robert był zapalnikiem, który sprawił, że duża cześć społeczeństwa zaczęła się tym interesować - zauważa. - Do tego doszedł film jednej ze platform streamingowych, który pokazał F1 od środka. W tym roku też mamy 2 czy 3 wyścigi na terenie USA, tego wcześniej nie było. Fascynacja F1 jest coraz większa - dodaje. 

Gość Czwórki nazywa F1 sportem rozwojowym, choć jako społeczeństwo nie mamy jeszcze kultury motosportu takiej jak na zachodzie. - Mam nadzieję że pod tym względem też dogonimy kraje zachodnie - podkreśla. - Jeszcze nie jesteśmy krajem, o którym można powiedzieć, że żyjemy motosportem. Chciałbym zwrócić uwagę, że w Polsce rozwijają się różne ligi zawodowe i amatorskie. Jest ich coraz więcej i pojawiają się coraz ciekawsze imprezy na obiektach w kraju i za granicą. Młodzi ludzie czerpią wzorce z naszych kierowców - dodaje.

Treningi i bezpieczeństwo na drogach

Duże znaczenie dla rozwoju motosportu w Polsce, zdaniem Czwórkowego gościa, jest inwestycja w młodych. - Jeśli nie zainteresujemy tą pasją młodych, tych, którzy dopiero zaczynają jeździć, to ciężko będzie zbudować szersze zainteresowanie - podkreśla i zaznacza, że udział w takich zawodach, trenowanie do nich przekładają się też na bezpieczeństwo na zwykłych polskich drogach. - Trenujący stają się bezpieczniejszymi kierowcami. Każde szkolenie uczy nas zachowania samochodów, jak je kontrolować, jak wychodzić z poślizgów. Myślę, że to dobry kierunek - dodaje. 

Posłuchaj
10:30 czwórka top 24.05.2022.mp3 Grzegorz Rożalski opowiada o rozwoju zainteresowania motosportem w Polsce i możliwości jazdy bolidem F1 (Czwórka/TOP -Trochę optymizmu Popołudniem)


Jazda bolidem F1 w Polsce

Organizowane przez Grzegorza Rożalskiego wydarzenie Formula Drive - poprowadź bolid F1 polega na tym, żeby każdy mógł wsiąść do bolidu F1, spróbować swoich sił za kierownicą, zobaczyć jak taki bolid się prowadzi. - Te doznania są niesamowite. Samochód Williams FW29, którymi jeździli Nico Rosberg i Alex Wurz w 5 sekund przyspiesza do 200 km/h. Utrzymanie i hamowanie takim bolidem to zupełnie coś innego niż w zwykłym aucie - przyznaje. 

Cały program proponowany przez organizatorów zaczyna się od szklenia, zasad jazdy po torze, instrukcji utrzymania trajektorii. - Zaczynamy od słabszych samochodów Formuła Renault, dopiero potem do F1. Wprowadzamy to etapami - zaznacza. - To ekscytujące, trzeba przełamać bariery w głowie. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Grzegorz Rożalski (organizator Formula Drive - poprowadź bolid F1)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 18.14

pj

Czytaj także

Nikodem Wierzbicki. Z realnego toru do e-racingu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:40
- Jestem hybrydowym zawodnikiem. Obok wyścigów w tradycyjnej formule od czterech lat biorę też udział w wirtualnych zawodach - opowiadał Nikodem Wierzbicki, utytułowany kierowca rajdowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Krutyj i świat wyścigów wirtualnych. Formuła 1 eSports Series

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 17:30
Patryk Krutyj jest zawodowym kierowcą simracingowym. Jako jedyny Polak w historii miał szansę ścigać się dla fabrycznego teamu Mercedesa przy Formule 1. Opowiada nam o swojej drodze do wirtualnej królowej motorsportu, a także zdradza jak rozpocząć swoją przygodę z wirtualnym ściganiem.
rozwiń zwiń