Odzyskaj radość z ruchu. Ćwicz dla relaksu i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 10:00
Aktywność fizyczna dla radości, ale bez koncentracji na wyglądzie sylwetki czy spadku masy ciała to forma treningu, którą proponuje Joanna Jaworska, trenerka personalna. Asia podpowiada jak ćwiczyć z przyjemnością. 
W sporcie warto postawić na cel, jakim jest zdrowie
W sporcie warto postawić na cel, jakim jest zdrowieFoto: shutterstock/Friends Stock
 • Ćwiczyć możemy dla radości, a niekoniecznie dla świetnej sylwetki - przekonuje Joanna Jaworska, trenerka personalna. 
 • Aby odzyskać radość z ruchu, treningu, sportu dobrze jest spojrzeć w siebie. 
 • Czwórkowy gość stara się "przeciąć" połączenie między radości z ruchu, a sylwetką, estetyką.
 • Jakie są przyczyny rezygnacji z aktywności fizycznej?
 • Dbając o radość z treningu nie musimy się nimi "katować". Dobrze jest postawić na uważność, słuchanie siebie, koncentrację na potrzebach. 

Wago-inkluzywność i anti-diet to zachęcanie do aktywności fizycznej, ale bez koncentracji na wyglądzie sylwetki czy spadku masy ciała oraz skupianiu się na samej radości z ruchu, a nie traktowaniu go jako nieprzyjemnego, koniecznego narzędzia aby osiągnąć "społecznie pożądane" efekty ćwiczeń, jak wysportowana sylwetka i szczupła budowa ciała.

Joanna Jaworska, trenerka personalna, która woli być nazywana "przewodniczką ruchu", uczy jak ćwiczyć z przyjemnością i pomaga osiągnąć cele sprawnościowe. Stawia na motywację, nie na presję. Wpływ aktywności fizycznej na parametry zdrowia czy opóźnianie procesów starzenia są przecież niebagatelne. Trening trwający 15 minut, to też trening, a spacer jest wartościową aktywnością fizyczną.

Radość ze wspomnień i fantazji

- Aby odzyskać radość ruchu na pewno warto spojrzeć w siebie. Można wrócić do wspomnień, do czasów, w których ruch sprawiał nam radość, albo zatopić się w fantazjach i marzeniach - mówi gość Piotra Galusa. - W tym wszystkim ważne jest to, żeby znaleźć to jak się czujemy, co czujemy. 


Posłuchaj
34:01 czwórka co was kręci 20.08.2023.mp3 O radości z ruchu opowiada Joanna Jaworska, trenerka personalna (Co Was kręci/Czwórka)

 

Czwórkowy gość stara się "przeciąć" połączenie między radości z ruchu, a sylwetką, estetyką. - Presja kulturowa sprawia, że w treningach nie ma mety, zawsze trzeba robić to lepiej i bardziej - zauważa. - A ja stawiam na przyjemne emocje. Taki przyjemny ruch ma oczywiście swoje konsekwencje, on wpływa na wygląd i zdrowie. Jeśli poprawi naszą sylwetkę to ok, ale fajne jest też samo trenowanie. 

Uważność na siebie

Swoje treningi Joanna Jaworska planuje z wielką uważnością. Opiera się na tym czego dziś pragnie, czego potrzebuje. To samo poleca swoim podopiecznym. - Nie ma nic złego w przerwaniu treningu, a może nam pozwolić na zbudowanie lepszej relacji ze swoim ciałem - podkreśla. 

Dziś każdy może mieć swoją definicję idealnego ciała. Dla jednych to będzie ciało, które "jakoś" wygląda, dla innych będzie to zdrowy organizm, sprawny intelektualnie, a jeszcze inna osoba będzie chciała, by ciało pozwoliło jej chodzić po górach czy bawić się z dziećmi. Tu każdy może mieć swoje priorytety. 

Klientki Asi Jaworskiej przyznają, że rezygnacja ze sportu w ich życiu wkradła się z różnych powodów. 

- Mówią o:

 • presji na zmianę wyglądu. Po osiągnieciu zamierzonego efektu często rezygnowały z ruchu, bo ten był ich katem. 
 • ruch był karą za jedzenie
 • w swojej aktywności były samotne, co przekładało się na brak motywacji. Zwracały uwagę na brak relacji.

Dbanie o siebie 

- Dbanie o siebie to traktowanie swojego organizmu jako nadrzędnej instytucji. Ciało mi komunikuje , że potrzebuje przerwy, odpoczynku i ja tę potrzebę szanuję. To też współpraca z układem nerwowym - podkreśla trenerka. - Ja też tak pracuję. Moje ciało nie jest moją wizytówką, a jest nią to, co robię. Moi klienci i klientki są moją "wizytówką", jeśli im jest lepiej, są spełnione i zadowolone to to jest to, co mnie reprezentuje. 

Za swój największy sukces Joanna Jaworska uważa szacunek jej podopiecznych do swoich ciał. - One dziś szanują się za ruch, szanują swój głód, swoją sytość -wymienia. - Oczywiście dbanie o siebie nie jest tylko rezygnacja z ruchu, ale też robieni go. Tu mamy ogromny wybór. To nie tylko chodzenie na siłownię, to też taniec, sporty drużynowe, ścianka wspinaczkowa, spacer, marszobieg. Każdy ma tu wolność wyboru. 

Ważnym elementem sportu i treningów jest też dieta. Joanna Jaworska podkreśla, że to wcale nie oznacza, że nie wolno nam zjeść ciastka. - Jedzenie spełnia wiele funkcji:

 • odżywczą
 • społeczną
 • ale też reguluje nasze emocje.

Regulacja emocji jedzeniem wcale nie musi być zła. Jeśli chcemy uczcić sukces zjedzeniem ciastka w cukierni to zróbmy to - wyjaśnia. 

Treningi z ciężarami i uważność

Priorytetem pracy Joanny Jaworskiej jest radość. - Wiele kobiet mówi, że nie lubi siłowni, pracy z ciężarami, ale przekonuję je do tego. Uczę pracy z ciężarami, bo widzę w nich budowanie świadomości swego ciała. Ćwiczenia siłowe są świetnym uzupełnieniem innych treningów, uczy sprawczości, mobilności, koncentracji, siły. 

Gość Piotra Galusa przyznaje, że na siłowni trudno początkowo trenować uważność, dlatego przekonuje do uczenia się jej w domu, przy porannym piciu wody czy przez koncentrację na oddechu, który jest kotwicą uważności. 


Joanna Jaworska fot. Katarzyna Milewska Joanna Jaworska fot. Katarzyna Milewska

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Joanna Jaworska (trenerka personalna) 

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 10.11

pj

Czytaj także

Ćwiczenia w parach - zabawne i pożyteczne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 10:51
Mimo gorącego lata Gosia Mączyńska nie odpuszcza i wciąż prowadzi treningi. Zaznacza, że nie ćwiczy w upale, wykorzystuje klimatyzowane sale, wczesne godziny poranne lub wieczory. Chętnie trenuje z partnerem, do czego zachęca też innych, i podpowiada, jak to robić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening EMS. Wszystko o elektrostymulacji mięśni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 20:10
EMS czyli elektrostymulacja mięśni, to technologia, która pozwala uzyskać dobre efekty w czasie krótkich i intensywnych treningów. 
rozwiń zwiń