Górski, BMX czy kolarka - wybieramy rower na nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 16:10
W sezonie wiosenno-letnim warto zamienić cztery kółka na dwa. - Zanim wsiądziemy na rower po raz pierwszy po zimie, przygotujmy go pod względem technicznym, zaopatrzmy się w odpowiedni strój i przede wszystkim kask - wyliczał ekspert rowerowy Piotr Klimczak. O czym jeszcze warto pamiętać?
Rower musi być doskonale przygotowany przed każdą wyprawą. Napęd musi być sprawdzony, wyczyszczony, przerzutkiwyregulowane.
Rower musi być doskonale przygotowany przed każdą wyprawą. Napęd musi być sprawdzony, wyczyszczony, przerzutki wyregulowane. Foto: Shutterstock.com

Rower mógłby być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości. Już 80 proc. Polaków jeździ rowerem w sezonie wiosenno-letnim, wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Zanim jednak wyruszymy na wycieczkę jednośladem po raz pierwszy tej wiosny, warto odpowiednio przygotować nasz sprzęt. - Po pierwsze powinniśmy lekko przeczyścić rower, przetarcie szmatką może wystarczyć. Druga sprawa to dopompowanie opon - wyliczał Piotr Klimczak. - Do pewnego momentu powinny one być jak najtwardsze, to wpłynie na nasz komfort jazdy i pozwoli uniknąć uszkodzeń dętki, opony i obręczy. 

Dlaczego nie każdy rower napompujesz na stacji?

Wentyle samochodowe są popularne w mniejszych oponach - do wielkości 24-26 cali. Takie opony możemy z powodzeniem napompować, udając się na stację benzynową. - Niestety w nowszych jednośladach albo w większych oponach są już wentyle typu presta, których nie użyjemy na stacji - mówił gość Czwórki. Chodzi o ciśnienie, które w wentylach samochodowych nie utrzymuje odpowiednio wysokich wartości. - Jeśli w rowerach szosowych ciśnienie w oponach wynosi do 10 barów, to samochodowy wentyl sobie z tym nie poradzi i będzie puszczał powietrze - tłumaczył.

Nie tylko smarowanie łańcucha. Co naprawiać samodzielnie?

Jeśli dajemy sobie radę sobie ze smarem i śrubokrętem, możemy przeprowadzić podstawowy serwis roweru samodzielnie, m.in. nasmarować łańcuch. - W tym celu warto wykorzystać specjalną oliwkę. Jeśli jeździmy po mieście, można wykorzystać rzadszą oliwkę, jeśli planujemy śmigać po bardziej wymagającym terenie i w deszczu - bardziej gęstą - radził Piotr Klimczak. - Jednak w celu przeprowadzenia poważniejszych napraw dobrze jest udać się do specjalisty, który nasmaruje i wyreguluje to, co trzeba - radził gość Czwórki. Czyszcząc nasz pojazd, unikajmy myjek ciśnieniowych. - Taka myjka wpycha nam brud tam, gdzie nie powinno go być, czyli m.in. pod uszczelki. Może się zdarzyć, że potem będziemy mieli znacznie większy problem niż tylko nienasmarowany łańcuch - zaznaczył. 

Sprawdź też:

Rama, oświetlenie - jak dobrać sobie rower marzeń?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z jednośladem i chcemy kupić pierwszy rower, musimy przygotować się na wydatki. - Jeśli nie chcemy, by rower zawiódł nas podczas wycieczki, warto udać się do specjalistycznego sklepu, w którym eksperci wybiorą sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb i budżetu - mówił ekspert. Im bardziej jesteśmy zaawansowanymi sportowcami, tym więcej detali będziemy musieli skonfigurować. - Są ramy aluminiowe, karbonowe, różne napędy, w miarę potrzeb trzeba dobrać wszystko "pod siebie" - zaznaczał. - Im sztywniejsza rama i wyższy model roweru, tym szybciej będzie on przemieszczał się i bardziej ułatwiał naszym mięśniom pracę. Są też rowery elektryczne, które wspomagają swojego kierowcę.

Ci, którzy zaopatrzą się już w odpowiedni sprzęt, strój, i chcą wyruszyć na trasę, mogą zdecydować się także na przeróżne gadżety. - Oświetlenie roweru jest niezwykle istotne, powinniśmy je stosować całodziennie, byśmy byli widoczni dla innych i sami widzieli to, co dzieje się wokół - mówił Piotr Klimczak. - Odradzam zakładanie wszelkiego typu słuchawek, które izolowałyby nas od otoczenia, podobnie jest z montowaniem smartfona na kierownicy. Patrzenie wciąż na mapę może nas rozpraszać. Skupmy się po prostu na jeździe i czerpmy z niej radość - zaznaczał ekspert.

Posłuchaj
18:53 rowery PR4_AAC 2023_05_12-14-10-43.mp3 Piotr Klimczak radzi, od czego zacząć tegoroczną przygodę z jednośladem (4. bieg/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Piotr Klimczak (RoweryWarszawa.pl)

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 14.15

kd


Czytaj także

Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
rozwiń zwiń