X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Łążku Garncarskim zrobisz sobie glinianą miskę i zjesz pyszne pierogi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 13:30
W celu kultywowania tradycji i kultury ludowej Ziemi Janowskiej Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim organizuje "Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie". Zajęcia odbywają się w Łążku Garncarskim - niewielkiej wiosce położonej nie opodal Janowa Lubelskiego.
Audio
  • Relacja z Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich w Łążku (Co Was Kręci/Czwórka)
W Łążku Garncarskim zrobisz sobie glinianą miskę i zjesz pyszne pierogi
Foto: Glow Images/East News

- Garncarstwo na te tereny przynieśli garncarze z Medyni Głogowskiej. A ponieważ ziemia tutaj była licha i nie nadawała się do upraw, lepienie glinianych naczyń szybko się przyjęło - mówi Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim. - Wkrótce stało się ono głównym źródłem dochodów dla mieszkańców Łążka. A łążkowska ceramika była wywożona nawet w głąb Rosji.

Wytwarzana W Łążku Garncarskim od ponad dwustu lat ceramika zaliczana jest do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce. Wyróżnia się bogatą skalą barw i wspaniałą ornamentyką. Do drugiej połowy lat 80. XX wieku w Janowie Lubelskim pracował nieżyjący już garncarz - mistrz Mateusz Startek, laureat nagrody im. Oskara Kolberga.

Teraz też nie brakuje fantastycznych twórców z bogatym doświadczeniem. Najstarszym garncarz w Łążku, Henryk Kurzyna, ma 78 lat: - Pracuję od 12 roku życia, cały czas na tym samym kole - opowiada rozmówca Hanki Dołęgowskiej. - To nasza rodzinna tradycja, która przechodzi z ojca na syna. Ja robię garnki, żona wymyśla wzory, bo ja do tego mam dwie lewe ręce.

Siódma edycja Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich odbyła na początku lipca. Atrakcją tegorocznej odsłony była możliwość uczestniczenia w rekonstrukcji średniowiecznego pieca kopułowego, służącego w dawnych czasach zarówno do wypału ceramiki, jak i pieczenia chleba.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane zakątki Polski: szlak Elektrowni Wodnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 17:50
Planujesz wakacje na wodzie? Sprawdziliśmy dla Was najciekawsze polskie szlaki kajakowe.
rozwiń zwiń