Juliet Taylor - prawa ręka Woody'ego Allena

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 08:00
Nie brakuje głosów, że dobrze przeprowadzony casting to prawdziwy klucz do sukcesu filmu. W Hollywood nikt nie ma do tego lepszej ręki niż Juliet Taylor. Najlepiej wie o tym Woody Allen, który z Juliet pracuje nieprzerwanie od 1975 roku.
Audio
  • Juliet Taylor odkryła dla kina takie gwiazdy jak Meryl Streep i Cate Blanchett (Czwórka/Kontrkultura)
Juliet Taylor od 1975 roku współpracuje z Woody Allenem jako reżyserka castingów do jego filmów
Juliet Taylor od 1975 roku współpracuje z Woody Allenem jako reżyserka castingów do jego filmówFoto: PAP/ Jacek Bednarczyk

Pierwszy raz była reżyserką castingu u Allena przy okazji filmu "Miłość i śmierć". Jak podkreśla Beata Kwiatkowska, Taylor liczyła sobie raptem 25 lat, ale już wtedy doskonale umiała dostrzec w aktorach ten błysk, iskrę, która decydowała, czy ktoś będzie się nadawał do danej roli.
Jeszcze przed podjęciem współpracy z Allenem, Juliet Taylor odniosła pierwsze sukcesy. - Zaczynała m.in. od przeprowadzenia castingu do "Egzorcysty", czyli filmu, który ma wspaniałą obsadę z Ellen Burstyn i Maksem von Sydowem na czele - przypomniał w "Kontrkulturze" dziennikarz filmowy Błażej Hrapkowicz. - To ona dała szansę zaistnieć w kinie Meryl Streep i Cate Blanchett, czyli dziś ikonom aktorstwa - dodał.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dziwak, neurotyk, geniusz kina - Woody Allen

Taylor odpowiadała też oczywiście za obsadę najnowszej produkcji Allena "Magia w blasku księżyca". Film trafi do polskich kin 22 sierpnia. To już czterdziesty obraz Woody'ego, do którego aktorów dobierała właśnie bohaterka audycji! - Ich związek zawodowy można uznać za idealny, chociaż na pewno często szły iskry, bo Allen to przecież człowiek niezwykle trudny we współpracy. Juliet akceptowała jednak swoją rolę, nie wysuwała się przed szereg i to okazał się klucz do sukcesu - podsumował Hrapkowicz.
Więcej o Juliet Taylor i jej osiągnięciach - w zapisie audycji "Kontrkultura".
ac/mp

Czytaj także

Godzilla straszy w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:00
Narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho i wystąpił w kilkudziesięciu filmach kinowych. Teraz Godzilla, jeden z najsłynniejszych filmowych potworów, trafił do łódzkiego Muzeum Kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty to już nie tylko slow-cinema

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 16:00
Wraz z festiwalem Nowe Horyzonty w dyskursie filmowym pojawił się nowy termin "kino nowohoryzontowe". Na początku odnosił się on głównie do produkcji z nurtu slow-cinema, teraz nie ogranicza się do jednego gatunku i dotyczy różnych zjawisk we współczesnej kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Stankiewicz o życiu na drugim planie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 11:49
Ma na koncie niezliczoną liczbę ról filmowych, epizodycznych występów w serialach, grał też w reklamach i teledyskach. Najczęściej występuje jako aktor drugoplanowy, ale nie ma z tym problemu. - Drugi plan, moim zdaniem, tworzy świat kina - powiedział Sebastian Stankiewicz w "EX Magazine".
rozwiń zwiń