Nowy Jork - sztuka w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 08:00
Kilkaset galerii, w tym prawie 150 muzeów - niewiele miast na świecie ma tyle miejsc, w których można obcować ze sztuką. Co prawda artystyczna kariera Nowego Jorku nie jest długa, ale za to organizowane tu wystawy kipią energią i świeżością.
Audio
  • Sztuka nowoczesna dominuje w Nowym Jorku - subiektywny przewodnik po galeriach i muzeach (Czwórka/Kontrkultura)
Nowy Jork to jedna wielka galeria sztuki. Wędrówkę po tym mieście warto zaplanować wcześniej, zwłaszcza gdy nasz pobyt nie jest zbyt długi
Nowy Jork to jedna wielka galeria sztuki. Wędrówkę po tym mieście warto zaplanować wcześniej, zwłaszcza gdy nasz pobyt nie jest zbyt długi Foto: Glow Images/East News

Najsłynniejszym, i bodaj najczęściej odwiedzanym, jest Museum of Modern Art, czyli MoMA. - Zbiory tej instytucji mają swoje początki w latach 30., kiedy to trzy znudzone żony milionerów, pod przewodnictwem Abby Rockefeller, zdecydowały się otworzyć muzeum prezentujące sztukę nowoczesną - opowiada kulturoznawczyni Halina Radzikowska. - Na początku kolekcja MoMA mieściła się w sześciu niewielkich salkach. W tej chwili w zbiorach muzeum znajdują się dzieła malarstwa, rzeźby, architektury i designu, filmu, fotografii i sztuk multimedialnych. Są wśród nich m.in. "Panny z Avignon" Picassa oraz prace Van Gogha, Magritte'a, Ernsta, Chagalla, Duchampa, Pollocka i Klimta.

Zobacz z nami najciekawsze miejsca na świecie >>>

Muzeum
Muzeum Guggenheima

Jednak najciekawszym miejscem, w którym prezentowana jest sztuka współczesna jest Muzeum Guggenheima. Arcydziełem jest już sam budynek tej placówki, zaprojektowany przez Franka Lloyda Wright. - Przestrzeń wystawowa zlokalizowana jest wokół gigantycznych schodów. To jedno z najpiękniejszych wnętrz, w jakich można oglądać sztukę - przekonuje rozmówczyni Dominika Olędzkiego. - Muzeum ma stałą kolekcję sztuki XX wieku. Każdy miłośnik Malewicza, Richtera czy futurystów włoskich na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

Innym miejscem, godnym polecenia, jest New York City Police Museum, gdzie zwiedzający mogą się zapoznać z bogatą historią nowojorskiej policji. Fani kinematografii natomiast powinni koniecznie wybrać się do Museum Of the Moving Image - jedynego w Stanach Zjednoczonych muzeum poświęconego sztuce filmowej.

Czytaj także: Paryż - miasto muzeów >>>

Więcej o galeriach i muzeach, o których warto pamiętać w trakcie wizyty w Nowym Jorku, dowiesz się słuchając nagrania z "Kontrkultury".

(kul, ei)

Czytaj także

"Słoneczniki" porzucone w aucie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 09:00
W cyklu "Obraz z dreszczykiem" Dominik Olędzki ujawnia tajemnicę jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki z muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brawurowa kradzież obrazów Moneta i Renoira w Musee Marmottan

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:00
W 1985 z Musee Marmottan w Paryżu zrabowano dziewięć obrazów - siedem Claude'a Moneta i dwa Augusta Renoira. Policja odnalazła wszystkie dziewięć obrazów na Korsyce pięć lat po kradzieży, w roku 1990.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy nie potrzebują sztuki? "Dziś wystarczy internet"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
Według ostatnich badań GUS ponad połowa Polaków otwarcie przyznaje się do tego, że kultura i sztuka nie są im do niczego potrzebne. Nasze wydatki na tę dziedzinę życia sprowadzają się do opłat za kablówkę i Internet.
rozwiń zwiń