Kino japońskie w cieniu samurajów i grozy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 14:19
Począwszy od dzieł Akiro Kurosawy aż do mrożących krew w żyłach dokonań Hideo Nakaty - kino z Japonii niezmiennie fascynuje i przyciąga uwagę widzów na całym świecie. Dla nas jest tym bardziej fascynujące, że tak odległe i niemożliwe do zamknięcia w gatunkowych szufladkach.
Audio
  • Od kultowych dzieł Kurosawy, po niesamowicie mroczne horrory z serii "Ring" - japońskie kino fascynuje międzynarodową publiczność (Czwórka/Kontrkultura)
Nanako Matsuhima w filmie The Ring - Krąg 2
Nanako Matsuhima w filmie "The Ring - Krąg 2"Foto: mat. prasowe / Kino Świat

Nie jest to kino najłatwiejsze, raczej wymaga od widza uwagi, skupienia, zdolności kojarzenia. Nie znaczy to wcale, że brakuje mu komercyjnego potencjału, czego najlepszym dowodem jest hit sprzed kilku lat "Ring", którego remake'u podjęli się Amerykanie. - Ale mamy też przecież "Godzillę" czy groteskowe sceny, które przeniósł swojej twórczości sam Tarantino. Kultowy reżyser jest wielkim fanem kina japońskiego, a szczególnie upodobał sobie sceny walki - wprowadziła nas w temat Beata Kwiatkowska.

PRZECZYTAJ: Japońscy reżyserzy dorastali na filmach Jerzego Kawalerowicza

Pojęcie „kino japońskie” jest niezwykle pojemne. Zaliczają się do niego filmy samurajskie, kultowe produkcje Akiro Kurosawy, szanowane dokonania Takeshiego Kitano, ale i horrory, które podbiły serca widzów na całym świecie pod koniec lat 90. - Wielkim klasykiem jest Yasujiro Ozu, a bardzo kontrowersyjnym, jednak też cenionym przez międzynarodowych krytyków twórcą był nieżyjący już Nagisa Ōshima - mówiła Renata Wódkowska z Ambasady Japonii. - Kitano i Kurosawa są warci wspomnienia z tego powodu, że o ile przez publiczność na całym świecie ich filmy są otoczone kultem, to w samej Japonii nie są szalenie popularni - dodała ekspertka "Kontrkultury".
ZOBACZ TEŻ: Godzilla straszy w Łodzi

W warszawskim kinie Praha w dniach 9-11 września odbędzie się festiwal najnowszych kinowych produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie to doskonała okazja zarówno do tego, by poszerzyć swoją wiedzę na temat tamtejszej kinematografii, jak i poznać ją od podstaw. To także możliwość by choć trochę posmakować japońskiego życia. - Filmy z tego azjatyckiego państwa dobrze oddają to, jak wygląda tam codzienność, jaka jest tamtejsza kultura. Dla nas powinno być to o tyle atrakcyjne, że rozmawiamy o bardzo odległym miejscu - przekonywała Beata Kwiatkowska.
Więcej o kinie japońskim, tamtejszych twórcach i idolach publiczności - w nagraniu z "Kontrkultury".
ac/mm

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM Japonia kino

Czytaj także

Superman i supermoc efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:30
Gwiazdorska obsada, świetna oprawa dźwiękowa i spektakularne efekty specjalne - takie jest oblicze nowego Supermana. Obraz "Człowiek ze stali" w reżyserii Zacka Snydera wszedł na ekrany kin w ubiegłym roku. Doczekał się bardzo dobrych recenzji i nominacji do wielu nagród.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Linklater, intrygująca podróż do Brazylii i wyjątkowa biografia z Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 15:00
W ten weekend do kin wchodzą tylko zagraniczne produkcje. Nasi filmowcy powoli kończą wakacje, a dystrybutorzy na zamknięcie wakacji przygotowali kilka naprawdę ciekawych premier. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście "Boyhood" Richarda Linklatera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Richard Linklater - pan od młodości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 17:10
Jest specjalistą od pokazywania młodości i dokumentowania procesu dorastania. W swoim najnowszym obrazie "Boyhood", Richard Linklater opowiada o życiu pewnego chłopca - od chwili, kiedy był pięciolatkiem, aż do 18. urodzin.
rozwiń zwiń