Bracia Warner dopuścili kino do głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 10:30
Stworzyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie, wprowadzili do kina dźwięk i kolor. Czterej synowie emigrantów z małej miejscowości na Mazowszu przeszli do historii kina jako Warner Brothers.
Audio
  • Poznaj historię wytwórni Warner Bros. (Czwórka/Kontrkultura)
Logotyp wytwórni Warner Bros. Pictures
Logotyp wytwórni Warner Bros. PicturesFoto: wikipedia.org

Hirsz, Aaron, Szmuel i Izaak Wonsal byli dziećmi skromnego żydowskiego szewca ze wsi Krasnosielec, który postanowił ruszyć w świat w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swojej rodziny. Punktem docelowym ich podróży stały się Stany Zjednoczone. Po przybyciu do Nowego Jorku rodzina zmieniła nazwisko na łatwiejsze w wymowie Warner, a obrotni bracia - Harry, Albert, Sam i Jack - od najmłodszych lat zajęli się... interesami.

Zobacz: Edith Head - czarodziejka z Hollywood >>>

W 1918 roku nakręcili swój pierwszy duży film "My Four Years in Germany" i odnieśli sukces - zarówno komercyjny, jak i artystyczny. Zarobione pieniądze przeznaczyli na zakup studia w Hollywood, a 4 kwietnia 1923 roku założyli wytwórnię filmową Warner Brothers Pictures Incorporated.

- Bracia w firmie bardzo jasno podzielili się rolami - mówi Magda Maksimiuk, dziennikarka filmowa. - Harry, jako najstarszy, zawsze stał na czele. Abert był skarbnikiem, Sam miał głowę pełną pomysłów i namówił pozostałych na udźwiękowienie filmów, a najmłodszy, Jack, kochał luksus, towarzystwo gwiazd i to on w efekcie przejął rodzinny biznes.

To właśnie tutaj - cztery lata później - powstał "Śpiewak jazzbandu" Alana Croslanda, czyli pierwszy w historii pełnometrażowy film dźwiękowy. Sukces tej produkcji wywindował firmę na szczyt, ale w klanie Warnerów pojawiły się pierwsze nieporozumienia i konflikty, które w efekcie doprowadziły do rodzinnego rozłamu. Nie zaszkodziło to jednak potędze Warner Bros. W wytwórni powstały takie arcydzieła światowego kina, jak m. in. "Casablanca", "Sokół maltański", "Arszenik i stare koronki" i "Na wschód od Edenu". - W katalogu tej wytwórni znajdziemy także najsłynniejszy horror w historii, czyli "Egzorcystę" oraz legendarną animowaną serię o przygodach królika Bugsa - wymienia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.  - Jeśli zaś chodzi o najnowsze produkcje, to właśnie w tym studiu powstały przygody Batmana, Harry Pottera oraz "Matrix".

Czytaj także: Polka, która podbiła serce Almodóvara >>>

Więcej o samej wytwórni oraz o historii kina dowiesz się słuchając nagrania z "Kontrkultury".

(kul/mc)

Czytaj także

James Dean - niegrzeczny chłopiec, który prowokował życie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 16:50
8 lutego James Dean obchodziłby 83. urodziny. Choć zagrał tylko w trzech filmach, stał się legendą amerykańskiego kina. Zginął w swoim Porche Spiderze w wieku 24 lat. - Nie boję się śmierci. Żyć szybko, a umrzeć młodo i pięknie, to jest to, o co mi chodzi - mawiał aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino tureckie - życie z dala od wakacyjnych kurortów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 11:00
W Turcji produkuje się ponad 70 filmów rocznie, a rodzime produkcje okupują pierwsze miejsca w rankingach popularności. Tamtejsze kino eksploatuje zagadnienia społeczne, pochyla się nad psychologizmem postaci, ale zdarza mu się też flirtować z osiągnięciami Hollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Piekorz: w kinie szukam emocji, w życiu chcę harmonii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 11:00
W tym roku mija 10 lat odkąd jej debiutanckie "Pręgi" rozbiły pulę nagród na festiwalu filmowym w Gdyni. - W tym roku znów startuję w konkursie i pokażę "Zbliżenia" - mówi Magdalena Piekorz. - Tym razem będzie to opowieść o sile rodzinnych więzi łączących matkę i córkę.
rozwiń zwiń