Wspominamy Narodowe czytanie "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 15:49
To było wyjątkowe wydarzenie. Wczoraj w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyło się Narodowe Czytanie Pana Tadeusza. Wyrecytowanie 12 ksiąg epopei trwało blisko 14 godzin, a udział w imprezie wzięli najbardziej znamienici artyści polskiego filmu i teatru.
Audio

Wszystko rozpoczęło się po godzinie 11. Prezydent RP Bronisław Komorowski rozpoczął i zakończył "Narodowe czytanie". Podkreślił, że chciałby, by to wydarzenie trwało w kolejnych latach.

13-zgłoskowe wersy "Pana Tadeusza" czytali m.in. Andrzej Seweryn, Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Trela, oraz Krystyna Janda, na którą, jak donoszą nasi reporterzy, czekały rzesze młodych ludzi.  – Świat, który wykreował Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, sielska idylla, którą tam opisał, są wspaniałe – mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - To dzieło, wciąż czytane przez kolejne pokolenia, łączy ludzi.

Całości towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina.

 

Posłuchaj relacji reporterów Czwórki, którzy obecni byli we wszystkich najważniejsztych punktach imprezy na terenie całego kraju, a także wypowiedzi osób, które przyszły, by posłuchać "Pana Tadeusza".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 12:30
Sprawdź nasze propozycje, przygotowane specjalnie z okazji tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucyjny język "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 18:31
- Jeśli czyta się "Pana Tadeusza" na głos, ten 13-zgłoskowiec brzmi jak muzyka - opowiada Agata Hącia, językoznawca, w Czwórce. - To lepsze niż niejeden film.
rozwiń zwiń