Chłopak z Sieradza pojechał strzyc Paryż

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 14:34
Antoni Cierplikowski dziś jest postacią trochę zapomnianą, a przecież kiedyś strzygł najznamienitsze głowy świata, m.in. Edith Piaf, Matę Hari, Marlenę Dietrich, Polę Negri i Gretę Garbo. Swoimi fryzurami-rzeźbami podbił Paryż.
Audio
  • Dr Agnieszka Szablowska opowiada o Antonim Cierplikowskim i książce "Monsieur Antoine" (Kontrkultura/Czwórka)
Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski w swojej pracowni tworzy fryzurę dla jednej z gwiazd.1933
Mistrz fryzjerski Antoni "Antoine" Cierplikowski w swojej pracowni tworzy fryzurę dla jednej z gwiazd.1933Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Hubert Demory, francuski historyk i wiceprezes Towarzystwa Historycznego Auteuil i Passy, napisał książkę "Monsieur Antoine". Bezcenna przy tej książce była współpraca dr Agnieszki Szablowskiej, historyka sztuki z Polskiej Akademii Nauk i tłumaczki tej fascynującej pozycji. Bez wątpienia o Antonim Cierplikowskim możemy powiedzieć, że to postać, która bardzo przyczyniła się do rozwoju kobiecej mody i emancypacji kobiet.
- Antoine to postać niezwykła. Urodził się w Sieradzu w 1884 roku. Po ukończeniu 7 klas szkoły powszechnej znalazł się w Łodzi, gdzie terminował  u swego wuja, fryzjera. Po 2 latach pracy mógł czesać już indywidualnie. Umawiam się z klientkami w ich domach. Czesał bardzo artystycznie. Był wizjonerem sztuki fryzjerskiej. Na głowę kobiety patrzył jak na rzeźbę - opowiada dr Agnieszka Szablowska. - Młody Antek marzył o Paryżu. W 1900 roku wsiadł w pociąg i wyjechał do stolicy Francji, uciekł przed wojskiem. Swoją pracę zaczynał w suterenie, u perukarza. Preparował peruki i tworzył sztuczne koki - dodaje.

Antoni Cierplikowski często chodził też po muzeach. Zastanawiał się czy nie zostać rzeźbiarzem. Zaprzyjaźnił się i uczył u Xawerego Dunikowskiego, jednak najlepsze rzeźby tworzył na damskich głowach. Antoine w Paryżu odniósł sukces, stworzył szkołę, miał własną linię kosmetyków. Jednak problemy finansowe, bo pieniędzmi nie zarządzał zbyt gospodarnie, spowodowały, że pod koniec życia przeniósł się do rodzinnego miasta. Sieradz, jego miejsce urodzenia, był miastem, które kochał.
Pracę nad historią postaci Antoine'a Hubert Demory i dr Agnieszka Szablowska rozpoczęli niemal jednocześnie, niezależnie od siebie. - Moje badania w Paryżu zakończyłam esejem do katalogu wystawy "Fryzjer w trumnie", która odbyła się w 2006 roku w Królikarni. Pan Hubert znalazł ten tekst i zaczęliśmy współpracę - opowiada historyczka sztuki.

Książka "Monsieur Antoine" obnaża wiele mitów na temat postaci Antoniego Cierplikowskiego, pokazuje jego życie w Paryżu, nie brakuje w niej również wielu faktów z dzieciństwa fryzjera, które on sam opisał w pamiętniku "Czesałem cały świat".
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka fryzury

Czytaj także

Król fryzjerów w "Do południa"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 20:48
Urodził się w Sieradzu jako Antoni Cierplikowski. Świat poznał go jako Antoine'a de Paris. Dla kobiecych fryzur zrobił tyle, ile Coco Chanel dla kobiecych strojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń