Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
Audio
  • Piotr Wieteska o poezji Juliana Tuwima i muzyce zespołu Buldog (Kontrkultura/Czwórka)
Piotr Wieteska w Czwórce
Piotr Wieteska w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

O tym, że Julian Tuwim wybitnym poetą był, wiedzą wszyscy. Znany nam jako autor wierszy dla dzieci ujawnił się również jako fenomenalny tekściarz. Zespół Buldog, odkurzył nieco tego twórcę i to własnie między innymi jemu poświęcił dwa ostatnie krążki.
Jak opowiada w rozmowie z Czwórką Piotr Wieteska, założyciel i lider grupy Buldog, to sytuacja zmusiła muzyków tej grupy do wyboru takich, a nie innych tekstów. – Tomek (Tomasz Kłaptosz, były wokalista zespołu Akurat, który do Buldoga zawitał po odejściu stamtąd Kazika Staszewskiego – przyp. aut.) przyznał, że nie ma doświadczenia w pisaniu tekstów, a my chcieliśmy, by były one jak najlepsze – opowiada Wieteska. – Uznaliśmy więc, że nie musi ich pisać sam wokalista. Było obojętne, czy teksty napisze  Tuwim, Asnyk, czy Staszewski, Kłaptosz, czy... Kowalski, bo najważniejszy jest przecież sam tekst.

Artyści byli otwarci na różne możliwości, dlatego oprócz poezji Tuwima na płytach Buldoga możemy również usłyszeć wiersze Stanisława Barańczaka, Agnieszki Osieckiej, czy Leopolda Staffa. – Nie wszystkie wiersze, wybrane przez Tomka znalazły się jednak na płytach, bo czasem nawet najlepszy tekst nie współgra z muzyką – dodaje Wieteska.

By dowiedzieć się więcej m.in. o powstawaniu ostatnich płyt Buldoga, posłuchaj nagrania całego wywiadu z Piotrem Wieteską z audycji "Kontrkultura".

(kd/czwórka)

Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwim ładuje akumulatory. I to przez uszy!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:32
W holu zamojskiego Domu Kultury zamontowano specjalną skrzynkę, dzięki której można odsłuchać wiersze Juliana Tuwima. Podobno to niezawodny sposób na dobry nastrój.
rozwiń zwiń