Beckaye Aw - pieśniarz ludu Foulani i jego "Diaspora" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 10:30
Becaye Aw to znakomity gitarzysta, wokalista i mistrz afrykańskiego stylu gitarowego właściwego dla rejonu Mauretanii, Senegalu i Mali. Teraz powraca z płytą "Diaspora". - Moja inspiracja wywodzi się z codziennego życia, biorę to, co mam w zasięgu ręki i w pamięci - opowiada w audycji.
Maciej Szajkowski, Becaye Aw i Togeir Vassvik.
Maciej Szajkowski, Becaye Aw i Togeir Vassvik.Foto: FB/Maciej Szajkowski

Becaye Aw urodził się w Mauretanii w Afryce Zachodniej, jednak wychowywał się w Senegalu, gdzie mieszkał do matury. W wieku 19 lat wrócił do rodzinnego kraju, a następnie przyjechał do Polski na studia. Ostatnim przystankiem na jego edukacyjnej drodze było SGH w Warszawie. - To były moje najlepsze czasy. Bo kiedy ma się 20 lat, do tego się studiuje i spotyka nowych ludzi w tym samym wieku, to czegóż chcieć więcej - mówi muzyk. - Przed przyjazdem do Polski znałem francuski, hiszpański i trochę angielskiego. Kiedy zacząłem się uczyć polskiego, to było dla mnie odkrycie. Inne reguły gramatyczne i deklinacja fascynowały mnie.

W Polsce Becaye Aw współpracował m.in. z Mają Kleszcz i Wojtkiem Krzakiem (muzykami kojarzonymi m.in. z Kapelą ze Wsi Warszawa), którzy tworzyli projekt artystyczny Incarnations  i Mamadou Dioufem. Na swoim koncie muzyk ma także współpracę z fenomenalnym Baabą Maalem czy Alim "Farką" Touré.

Artysta od 30 lat mieszka w Oslo, mimo to cały pozostaje w kontakcie z polskimi muzykami i występuje od czasu do czasu w naszym kraju. W Norwegii Becaye znalazł się przez splot sprzyjających okoliczności i życzliwości tamtejszych muzyków, którzy zaprosili go do współpracy. Zafascynowany przyrodą i ludźmi postanowił zostać. Muzyka towarzyszy mu od zawsze. Mimo że Becaye imał się różnych zajęć, bo pracował i w księgowości i administracji, cały czas tworzył i współpracował z różnymi artystami.

Niedawno ukazała się jego nowa płyta "Diaspora". - Moja inspiracja wywodzi się z mojego codziennego życia, biorę to, co mam w zasięgu ręki i w pamięci - zdradza artysta. Do współpracy Becaye zaprosił międzynarodowych muzyków, m.in. swój muzyczny ślad na płycie zostawili Mariama Ndure: wokal, Oddrun Lilja: gitara i wokal, Jason Nemor Harden: saksofon, wokal i Sidiki Camara: perkusja, wokal. - Daję im wiele swobody, po to, żeby się wyrazili poprzez instrumenty, na których grają. Nie narzucam swojej wizji - podkreśla Becaye Aw.

Źr. Youtube/Becaye Aw

Becaye Aw to pieśniarz ludu Foulani, diaspory nomadów obecnej w około dwudziestu krajach w Afryce Zachodniej, również w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Sudanie. Na jego potrzeby Mikołaj Sikorski z Leszna wykonał specjalną gitarę na wzór tradycyjnego instrumentu. Znalazła się ona na okładce płyty.


Posłuchaj
57:51 Czwórka/Folk off - Becaye Aw opowiada m.in. o swojej płycie "Diaspora" 11.05.2022.mp3 W audycji Becaye Aw opowiada m.in. o swojej płycie "Diaspora" (Folk Off/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Becaye Aw (gitarzysta, wokalista, pieśniarz ludu Foulani, poeta, kompozytor)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 00.05

aw

Czytaj także

Abdullah Abadi - mistrz dutaru. Tak brzmi muzyczne serce Chorasanu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:53
Prof. Abdullah Abadi to mistrz dutaru i propagator perskiej kultury ludowej. Jak sam podkreśla, należy do ostatnich kontynuatorów tradycji muzycznej regionu Chorasanu. W Czwórce zaprezentował brzmienie tego niezwykłego instrumentu strunowego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne Gęśle. Zwierciadło polskiej muzyki folkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:02
- Staramy się pokazywać to, co jest najbardziej ciekawe i wartościowe na polskim rynku fonograficznym, w kategoriach muzyki folkowej, etniczne, tradycyjnej - mówił jeden z organizatorów Wirtualnych Gęśli, Piotr Piegat.
rozwiń zwiń