Gordiy Starukh. Liry korbowe kontra elektroniczne uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 10:35
- Muzyka tradycyjna niesie bardzo silny przekaż, jest niezwykle ważna w tworzeniu tożsamości narodowej - podkreślał Gordiy Starukh, wokalista i kompozytor, ale także lutnik, który tradycyjne brzmienia wpisuje w mocny, elektroniczny bit.
Gordiy Starukh
Gordiy StarukhFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Gordiy Starukh to muzyk, kompozytor, wokalista pochodzący ze Lwowa, który w czasie wojny znalazł schronienie w Krakowie i wydal tu dwie płyty. To również lutnik, twórca lir korbowych. Gość Czwórki dotychczas znany był m.in. z zespołu Joryj Kłoc. - Gdy grupa zaczynała działać, naszą muzyką była etno-elektronika. Z czasem poszliśmy w stronę rockowo-akustyczną, a ja miałem poczucie, że chcę robić to co wcześniej. Dziś ten zespół oczywiście istnieje dalej, ale ja pomyślałem, że mam ambicję, by tworzyć solowy projekt, i zacząłem działać - mówił gość Czwórki. 

W swojej twórczości Gordiy Starukh korzysta z repertuaru tradycyjnego, przekształcając go poprzez współczesne środki wyrazu. Na koncie ma m.in. krążek "Brama", na którym dawne melodie splatają się z futurystyczną elektroniką, a także wydany w czerwcu singiel "Kalyna". 

Gordiy Starukh jest także lutnikiem - tworzy lity korbowe. Z ich dźwiękiem zetknął się już w dzieciństwie, ale pomysł powrócił do niego dopiero w czasach studenckich, kiedy zapragnął mieć swój własny instrument. Ponieważ nie mógł sobie pozwolić na zakup liry, postanowił zbudować ją sam. Udało się to w 2009 roku.

Posłuchaj
59:42 2022_07_06 00_00_09_PR4_Folk_Off.mp3 Gordiy Starukh opowiada o swoim życiu i twórczości (Folk Off/Czwórka) 

Źr. Gordiy Starukh - temat/Kalyna

Oprócz budowy instrumentów jest zaangażowany także w ich popularyzację. - Myślę, że to jest dobra droga, choć bardzo trudna - podkreślał w Czwórce.

- Pierwszy instrument, który zbudowałem, brzmiał strasznie, ale dziś mam ich na koncie już 180. Sam gram na trzynastej lirze własnego autorstwa. Do tego, co dziś wiem, dochodziłem metodą prób i błędów, jednak spotkałem na swojej drodze wielu mistrzów - wspominał. Obecnie tworzy swoje instrumenty w pracowni odziedziczonej po dziadku, znanym rzeźbiarzu - Emmanuelu Mysko. 

Jak wspominał muzyk, przed wojną folk był muzyką popularną na Ukrainie. - Choć oczywiście to nie był mainstream - podkreślał gość Czwórki. - Ludzi, którzy są rekonstruktorami prawdziwych pieśni ludowych, jest u nas rzeczywiście dużo, choć prawdziwy rozkwit tego nurtu nastąpił dekadę temu - opowiadał. Muzyka ma ważny udział w budowaniu tożsamości narodowej. - Dużo wiadomości pojawia się w mediach społecznościowych, są to m.in. pieśni z frontów walk. To bardzo silne przekazy - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Gordiy Starukh (lutnik, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 06.07.2022

Godzina emisji: 00.05

kd

Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń