Tomáš Kočko Orhestr i płyta "Ona" - pełna symboli opowieść o kobietach

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 15:30
Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze 2022 był okazją do spotkania wielu twórców i artystów. Przybyła tam też orkiestra Tomáša Kočko, artysty z Moraw, która swoją ostatnią płytą, "Ona", opowiada o kobietach, tych dawnych, ale i współczesnych. 
Maciej Szajkowski, Tomas Kocko, Krzysztof Trebunia Tutka, Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze 2022
Maciej Szajkowski, Tomas Kocko, Krzysztof Trebunia Tutka, Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze 2022 Foto: archiwum prywatne

Tomáš Kočko Orchestr to zespół, który gra już od 20 lat. Ich ostatnia płyta odkrywa archetyp kobiecy, który jak się okazuje jest niezwykle aktualny i dziś. 

- Chcieliśmy zrobić płytę tylko o kobietach ich radościach, troskach, o tym wszystkim, co jest zaklęte w tradycji ludowej. Tak powstała płyta "Ona" - mówi Tomáš Kočko w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. - Opowiadamy o tym, czym żyły nasze prababcie i praprababcie. Uważamy, że jest coś archetypicznego w tych ludowych pieśniach. To co bolało nasze prababcie to i dzisiejsze dziewczyny boli. To opowieści uniwersalne, o tym, gdy miły odchodzi od miłej, o tym, gdy dziewczyna chce jakiegoś chłopaka to zrobi wszystko np. namiesza magiczne zioła - dodaje. 

Maciej Szajkowski zdradza, że słuchając tych kompozycji ma przeświadczenie, że tkwi w nich archetyp kultury, obyczajowości, języka, że to starożytności morawskie, kultura archaiczna, źródłowa. - Ja jestem Morawianinem, choć ze Śląska, ale całe życie żyję na Morawach, lubię ten kraj - podkreśla gość "Folk Offu". - Zanurzam się w jego tradycji, aż do tych przedchrześcijańskich czasów. W tych piosenkach jest wszystko - dodaje. 

Tomáš Kočko zwraca uwagę na niezwykłą symbolikę zawartą w pieśniach, przekazach, legendach i zwyczajach dawnych Moraw. - Jest w nich dużo symboli, których współczesny nie widzi i nie słyszy, jeśli ich nie zna - wyjaśnia. - W słowach są ukryte symbole, jak "wianek", który dziś dla zwyczajnego człowieka jest po prostu ozdobą, ale "wianek" to też coś najcenniejszego, co ma dziewczyna - dodaje. - Gdy człowiek zacznie czytać symbole w tych pieśniach, to odtwarza mu się inny świat.


Posłuchaj
39:39 czwórka folk off 17.08.2022 00.06.03 00.45.43.mp3 Tomáš Kočko opowiada o swojej muzyce i tradycji Moraw (Czwórka/Folk Off)

Morawy są skarbnicą symboli i znaczeń. Przez wielu nazywane są portalem, wrotami do świata dawnych Słowian, bo to właśnie tam można doświadczyć pewnej pradawnej słowiańszczyzny w najczystszym wydaniu. 

Dziś Tomáš Kočko Orchestr częściej koncertuje na Węgrzech, jednak lider grupy przyznaje, że bardzo brakuje mu wyjazdów do Polski. - To z Polską mamy dużo wspólnego. Morawy to kraina, która jest otwarta do Polski, nawet od Czech czy Słowacji oddzielają nas góry, od Polski nie. Jest między nami pewna więź, porozumienie dusz - podkreśla. 

HOPAJ HOP (ONA, 2021, Tomáš Kočko & ORCHESTR)/Tomáš Kočko & ORCHESTR

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Tomáš Kočko

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 00.06

pj

Czytaj także

Gordiy Starukh. Liry korbowe kontra elektroniczne uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 10:35
- Muzyka tradycyjna niesie bardzo silny przekaż, jest niezwykle ważna w tworzeniu tożsamości narodowej - podkreślał Gordiy Starukh, wokalista i kompozytor, ale także lutnik, który tradycyjne brzmienia wpisuje w mocny, elektroniczny bit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka duetu Lua Preta. "Czarny księżyc" z polsko-angolską duszą

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:10
Duet Lua Preta tworzą wokalistka o angolskich korzeniach Luzia Avelino, znana jako Ms. Gia, i polski producent muzyczny - DJ Mentalcut. Razem generują dźwięki z nurtu global bass, hip-hopu, elektro, w wysokoenergetycznej fuzji z afrykańską tradycją.
rozwiń zwiń