Lira korbowa - pasja na całe zycie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 18:37
Niemal w każdym większym mieście na deptakach spotkać można ulicznych grajków. Paweł Dyjan gra na lirze korbowej, wykonuje melodie ze znanych filmów fantasy, m.in. "Władcy Pierścieni", "Hobbita", czy "Gwiezdnych wojen".
Audio
  • Paweł Dyjan opowiada o swojej pasji, jaką jest gra na lirze korbowej (Się mówi/Czwórka0
Lira korbowa
Lira korbowaFoto: Wikimedia Commons/Enfo

Jest z Katowic, ale można go spotkać w Warszawie czy Poznaniu. - Gram ze słuchu, czasem rozpisuję różne rzeczy. Często improwizuję albo robię wariacje na temat danej melodii - tłumaczył Dyjan w rozmowie z Czwórką. Inspirują go ścieżki dźwiękowe z gier i filmów. - To rzeczy chwytliwe, ale o to chodzi, bo przecież gram dla ludzi. To co robię, ma zaciekawiać i zwracać uwagę.

Dlatego Dyjan na co dzień występuje w kapturze i specjalnej szacie, a swoje uliczne koncerty daje na lirze korbowej. W Czwórce tłumaczył, jak dokładnie skonstruowany jest ten instrument i co przesądza o jego wyjątkowości. Mówił także o tym, dlaczego zdecydował się grać na ulicach i co pociąga go w tej formie nawiązywania kontaktu z ludźmi.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 15.30

kd/bch

Czytaj także

Iza Lach i jej "Wieczna mgła". Premiera w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 20:04
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lelek. Muzyka multikulturowa i inspirująca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 09:00
Lelek to łącząca odległe muzyczne światy grupa, reinterpretująca najciekawsze poematy i pieśni odwołujące się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. - To nie jest próba rekonstrukcji tamtej twórczości, ale nadanie jej współczesnego kształtu – mówił Michał Rudaś.
rozwiń zwiń