Joryj Kłoc - folkowe uderzenie rodem z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:49
Joryj Kłoc, to folkowe objawienie sprzed kilkunastu lat roku na Ukrainie. - Na początku graliśmy folkowe drum’n’basowe numery, we trójkę, teraz w zespole są już cztery osoby - wspominali muzycy.
Audio
  • Muzycy Joryj Kłoc opowiadają o swoich muzycznych planach (Folk Off/Czwórka)
Joryj Kłoc w Polskim Radiu
Joryj Kłoc w Polskim RadiuFoto: M. Szajkowski/Czwórka

Nazwa tego zespołu pochodzi z tajnego języka zamkniętych bractw legendarnych ukraińskich lirników i kobziarzy. Samo słowo "joryj" oznacza "stateczny", "poważny", ale także "szalony", "nieokiełznany", "niewyżyty". A "kłoc" oznacza "kawałek", "kęs", ale także "mędrzec", "mężczyzna", "starzec". Jak tłumaczyli w Czwórce, we Lwowie gra się czysty folk, czasem folk pełen bluesa. Ich muzyka jest energetyczna, nierzadko punkowa. Za pomocą liry korbowej, gitary, bębna huculskiego - i mocnych, wyrazistych rytmów - oraz altówki grupa na nowo odkrywa swoim słuchaczom folk obrzędowy. 

Joryj Kłoc w Polskim Radiu/fot. M. Szajkowski Joryj Kłoc w Polskim Radiu/fot. M. Szajkowski

Koncertują na całym świecie, tylko w ubiegłym roku przejechali latem m.in. Litwę, Polskę, Białoruś, ale także Niemcy, a nawet Chiny. Niebawem Joryj Kłoc pojawią się ponownie w Polsce na trasie koncertowej. Usłyszeć ich będzie można m.in. w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Ich koncerty to pełne energii muzyczne opowieści o dawnych czasach. 

W programie wybrzmiały premierowo numery od grupy. Muzycy zapraszali także na festiwal Folkowisko 2020. Tegoroczna, jubileuszowa, dziesiąta odsłona odbędzie się już w lipcu. I tym razem, jak zapowiadają muzycy, już po raz kolejny się Joryj Kłoc pojawi się w Polsce. Zdradzili, jak wygląda rynek muzyczny na Ukrainie. Czy łatwo tam dzięki muzyce zarobić na życie? I czym charakteryzują się tamte kapele folklorystyczne? 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: muzycy formacji Joryj Kłoc

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/kul

 

Czytaj także

Ethno Port - festiwal, który jest "wszędzie i bardzo blisko"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:00
Dziesięć lat istnienia Festiwalu Ethno Port Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music, jest to bezsprzecznie jedna z najważniejszych imprez w kraju. W Czwórce zagościli jej organizatorzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ugla, znaczy sowa. Muzyczna historia senno-oniryczna

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 18:06
- To słowo, które dawno temu mi się przyśniło. Wymawiała je postać siedząca po drugiej stronie ogniska. Obudziłam się i wciąż je pamiętałam, było dla mnie ważne - mówi Magdalena Sowul, wokalistka i założycielka Ugli. - Potem okazało się, że "ugla" oznacza sowę w jednym z języków skandynawskich.
rozwiń zwiń