Jak wytrzymać z cholerykiem?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 15:00
- Choleryk czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo na nas krzyczy - mówi psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński w Czwórce.
Audio
  • Jak żyć z cholerykiem? - rozmowa z Miłoszem Brzezińskim (Poranek OnLine/Czwórka)
Jak wytrzymać z cholerykiem?
Foto: Glow Images/East News

fot.
fot. W.Kusiński

Okazuje się, że popularna metoda "na przeczekanie" rzadko zdaje egzamin, a reagowanie agresją na agresję się nie sprawdza w żadnej dziedzinie życia. Mnóstwo własnych recept na to, jak żyć z cholerykami, mają za to słuchacze Czwórki. - Jeśli mój syn z sekundy na sekundę wybucha, rzuca talerzami, wali głową w ścianę, próbuję go uspokoić przytulając. jeśli to nie pomaga, musi na chwilę zostać sam - mówi jedna z słuchaczek. - Najlepiej reagować w ten sam sposób, co dana osoba - przekonuje inny. - Tylko spokój może nas uratować - pointuje słuchaczka Monika.

Zdaniem Miłosza Brzezińskiego bycie cholerykiem determinowane jest często przez problemy z układem nerwowym. - Nikt nikogo nie prowadzi do lekarza tylko dlatego, że tamten rzucił talerzem, jednak nie ma co wierzyć, że po jednej z naszych uwag całe jego życie się zmieni - tłumaczy ekspert. - Zwłaszcza, że choleryk czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na nas tak strasznie krzyczy...

I choć neurofizjolodzy mówią o problemach choleryków z zarządzaniem emocjami, klasyfikować ich jako osoby chore psychicznie nie należy. - Chodzi m.in. o umiejętności społeczne - wymienia Brzeziński. - Każdemu z nas czasem przychodzi do głowy, żeby zrobić coś niewłaściwego, ale wiemy co zrobić z taką myślą: nad niektórymi rzeczami zamyka się drzwi, trzeba je przeczekać - wyjaśnia.

Na choleryków krzyczeć nie warto. - To kwestia nie osób, a relacji między nimi - mówi Brzeziński. - Są ludzie, na których krzyczymy, a są tacy, na których nie odważymy się podnieść głosu. Poza tym, jeśli z natury jesteśmy spokojni, nie damy rady "wyprodukować" u siebie takiej agresji, jaką generuje choleryk. Dlatego z reguły staramy się zachowywać tak, jak jest to dla nas naturalne. Jedna osoba zamyka okno, druga włącza jazz.

(kd)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: kluczem do sukcesu jest praca. Inaczej czeka nas depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:03
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy. Nie wszyscy jednak są na nie gotowi, i nie wszyscy potrafią je docenić. – Sukces sprzyja przygotowanym, ale oczywiście nie każdy pracowity człowiek się go doczeka – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy człowiek zmienia się co siedem lat?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 11:15
– Życiowe zmiany, które wprowadzamy świadomie dla siebie bądź bliskich, to długa i bardzo trudna praca – mówi psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. – Ale nie są one niemożliwe.
rozwiń zwiń