Powstańcze klimaty w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 16:00
"Poległym chwała, wolność żywym, Niech płynie w niebo dumny śpiew, Wierzymy, że nam Sprawiedliwy, Odpłaci za przelaną krew". Przez kilka dni na antenie Czwórki można było wysłuchać audycji poruszających tematykę Powstania Warszawskiego.

O "Poranku" obudzą Was "Burze" i "Błyskawice". Następnie dojedziemy do "Stacji Kultura", by wspólnie "Spojrzeć na wolność", wziąć "Pod Lupę" "Nocny patrol" i przenieść się – jak to na Czwórkę przystało – do "Czwartego Wymiaru", aby wykorzystać komórkę do nauki historii!

Tak w skrócie przedstawia się nasz plan działania na najbliższe dni. W ostatni weekend lipca, a także 1 sierpnia na antenie Czwórki cofniemy czas, by ponownie, choć już zupełnie inaczej, przeżyć wydarzenia z Powstania Warszawskiego.

W klimat z 1944 roku przeniosła nas już "Stacja Kultura" i zapowiedź widowiska w reżyserii Jarosława Minkowicza "63 Dni Gniewu", które zostanie wystawione 1 sierpnia na Placu Krasińskich w Warszawie. Stanowi ono odważne połączenie historii z teraźniejszością. Opowieści trzech powstańców, w których wcielą się Danuta Stenka, Kinga Preis i Łukasz Garlicki poznamy od upadku powstania do jego wybuchu.

Również w weekend nie daliśmy Wam zapomnieć o zbliżającej się rocznicy. Sobotnia audycja "Hyde Park" w całości była poświęcona udziałowi kobiet w Powstaniu Warszawskim, a prowadzący niedzielne "Co Was kręci" zaprosili Was na wędrówkę po powstańczej Warszawie szlakiem miejsc, w których było więcej broni niż powstańców.

Tymczasem 1 sierpnia już o 6 rano, Romek Wójcik w "Poranku" przypomniał radiostacje powstańczej Warszawy – "Burza" i "Błyskawica" –  ich twórców, program i rolę, jaką odegrały w Powstaniu Warszawskim. Następnie Patryk Kuniszewicz "W cztery oczy" porozmawiał z językoznawcą Agatą Hącią o bohaterskiej i bojowej patriotycznej polszczyźnie.

Później, od godziny 11, na naszej antenie przyszedł czas na "Stację kultura", w której wyemitowany został wywiad z Leszkiem Możdżerem, nagrany w trakcie prób do koncertu "Spojrzenie Wolności". Koncert jest połączeniem spojrzenia starszych i młodszych na walkę o wolność, dlatego też typowym kompozycjom orkiestrowym towarzyszą oryginalne interpretacje DJ’a Oshowskiego, czyli Szymona Kaczmarka. Gościem audycji była Dorota Serwa, która opowiedziała o  kolejnej już odsłonie gry miejskiej: "Twoja Klisza z Powstania". 6 sierpnia o godz. 21 na warszawskiej Starówce rozegra się 5. edycja tej fotograficznej gry miejskiej. Przewodnikiem tegorocznej gry wybrano Wiesława Chrzanowskiego, warszawskiego powstańca i dokumentatora walk, jakie w 1944 r. rozgrywały się na Starówce i Śródmieściu.

O 13.00 wzięliśmy "Pod Lupę" projekt "Nocny patrol" – rejs po Wiśle śladami Powstania. Gościem audycji był Przemek Pasek, szef Fundacji Ja Wisła, który opowiedział o projekcie edukacyjnym realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundację Ja Wisła. Pierwszy rejs odbył się 1 sierpnia, a kolejne realizowane będą przez 53 noce, do 23 września.

Na deser zostawiliśmy nowoczesne technologie w służbie zgłębianiu historii: Kuba Marcinowicz w "Czwartym wymiarze" wraz ze swoim gościem opowiedział o zastosowaniu innowacyjnych technologii na telefony komórkowe typu "smartfon", dzięki której mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę będą mogli na bieżąco i w atrakcyjny sposób dowiedzieć się więcej o miejscach, w pobliżu których się znajdują, a które pamiętają historię sprzed 67 lat.

KaW
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Morowe Panny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:00
Historie kobiet z Powstania Warszawskiego można będzie oglądać na wystawie w Muzeum Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "63 dni gniewu": Chodzi nam o to, by obudzić emocje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 15:40
Powstańczy spektakl już 31 lipca będzie można oglądać na placu Krasińskich w Warszawie. W Czwórce o tym niecodziennym wydarzeniu kulturalnym opowiada jego reżyser Jarosław Minkowicz.
rozwiń zwiń