Krwisty księżyc i spadające gwiazdy już niebawem!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 19:55
Gościem Czwórki jest Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Zdradza nam, co ciekawego będziemy mogli zobaczyć na grudniowym niebie i kiedy szukać pierwszej wigilijnej gwiazdki.
Audio

- Grudzień ma dobre strony – mówi w Czwórce Karol Wójcicki. – Dużo jest ciemności, mamy najkrótszy dzień w roku – 22 grudnia. Plusem 22 XII jest choćby to, że każdy kolejny dzień jest dłuższy.

Grudniowe ciemności przydadzą się wszystkim fanom obserwacji astronomicznych. A będzie się działo! Pierwszą atrakcją będzie ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca. – Zobaczymy je już 10 XII. Księżyc wzejdzie o g. 15:30 i będzie już wtedy całkowicie zaćmiony. Efekt będzie bardzo fajny, ponieważ zarówno podczas zaćmienia, jak i wschodu, Księżyc jest bardzo czerwony. Jak dodamy czerwony do czerwonego, otrzymamy bardzo czerwony. Warto skusić się na taki widok – opowiada Wójcicki.

Księżyc to nie jedyny z wyjątkowych obiektów. Na niebie pojawią się także Geminidy i Ursydy. – To dwa roje metorów. Ursydy są raczej mało zauważalne, ale Geminidy są jednym z trzech najbardziej aktywnych rojów, zaraz po Perseidach i Leonidach. Ich maksimum przypada na 14 XII – zapowiada  Wójcicki. Tej nocy będzie można zobaczyć do 100 spadających gwiazd na godzinę. – Warto ciepło się ubrać, bo noce są teraz bardzo zimne – przypomina gość Czwórki.

Jaki obiekt będzie pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór? - Gwiazdami będą Capella z gwiazdozbioru Woźnicy lub Wega. Ale mogą być pomylone z jasnym Jowiszem – mówi Wójcicki. Więcej o obserwacjach nieba w grudniu dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Centrum Nauki Kopernik księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Geminidy dały pokaz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 15:03
Tegoroczne Geminidy dopisały! Można było obserwować nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę - informują strony internetowe Interanational Meteor Organization (IMO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik: kino nie z tej ziemi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 00:00
"Niebo Kopernika" to jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie: jego zaawansowana technologia zapewnia naprawdę kosmiczne doznania. CNK zaprasza już od 19 czerwca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc był czerwony

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 12:00
Podczas wczorajszego całkowitego zaćmienia Księżyc miał szkarłatny kolor. Widzieliśmy to nie tylko w Polsce. To samo zjawisko obserwował cały świat, od Australii po Europę. Co oznacza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaćmienie Księżyca i spadające meteory

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 15:07
Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Między innymi zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, a także całkowite zaćmienie Księżyca.
rozwiń zwiń