Grzyby lekiem na całe zło?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 11:23
Przygotowania do świąt trwają w najlepsze. Większość z nas w tym okresie zje w różnych ilościach grzyby. Czy będzie to bezwartościowa uczta? Przekonaj się, co myślą o tym dietetycy.
Audio

Powszechne zdanie o grzybach jest takie, że są ciężkostrawne i że mają tylko dobry smak. Jak przekonuje Anna Englisz (dietetyk SetPoint) jest to opinia błędna. - U nas w Polsce grzyby zjada się głównie z tego powodu, że one są fajne zapachowo i smakowo, ale nie tylko z tych powodów powinniśmy je zjadać, ale także ze względu na zdrowie - podkreśla.

Grzyby są źródłem witamin z grupy B, są też źródłem mikroskładników typu: żelazo, witamina K. - Zawierają także związki z grupy lukany, które działają przeciwnowotworowo. Nie działają toksycznie na nowotwory, ale powodują, że nowotwór się nie rozwija. Grzyby są też źródłem błonnika pokarmowego, jest to dobra informacja dla osób, które dbają o linię.

Świeże grzyby zawierają bardzo dużo wody, więc są niskokaloryczne. Ale powinniśmy uważać, żeby nie zjeść ich zbyt wiele. - Trudno jest mówić o bezpiecznych ilościach, bo grzyby dodajemy do pierogów, kapusty, uszek. Ważna informacja jest taka, żeby zwrócić uwagę na różnorodność, aby nie wszystkie potrawy zawierały grzyby - zaznacza Anna Englisz.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora".

(aj)

Czytaj także

Skąd się biorą nazwy kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:05
Zarzyczka, ułudka, Maria Kaczyńska... Dawniej nazywano kwiaty ze względu na ich cechy charakterystyczne. Jak jest dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego prąd "kopie"?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:43
Zdarza się, że przez nieuwagę, albo zwykłą ciekawość, dotkniemy czegoś, co jest pod napięciem. Czujemy wtedy nieprzyjemne "kopnięcie" prądem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można dostać skurczu oka?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 13:19
Mówi się o tym, że oczy to zwierciadło duszy, ale co o takiej duszy mówi skaczący, pulsujący w starym telewizorze obraz.
rozwiń zwiń