Nie prać spodni przez rok? A czy mrozić?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 14:37
Jeden z producentów jeansów zaleca prać je jedynie raz w roku, a ewentualne plamy czyścić wilgotną ściereczką. Jak podchodzą do tego naukowcy?
Audio
  • Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny opowiada o bakteriach na jeansach (Stacja Nauka/Czwórka)
Nie prać spodni przez rok? A czy mrozić?
Foto: pixabay.com

Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny zaproponował zaniesienie jeansów noszonych 3 miesiące, do pralni, by uniknąć mnożących się na nich bakterii.

- Na tych spodniach może być wszystko, mnóstwo bakterii środowiskowych - mówi ekspert. - Zapachowe walory również nie będą zbyt korzystne - dodaje.

Ciekawym pomysłem na zachowanie świeżości jeansów, na który można trafić w sieci, jest ich mrożenie. Niestety okazuje się, że zwykły zamrażalnik nie upora się ze wszystkim czego chcelibyśmy się pozbyć. Jak więc mrozić, by było to skuteczne? - zdradzamy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Karol Pawłowicki

Przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 12.20

pj/kul

Czytaj także

Mały palec, wielki ból, czyli tajemnice stopy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 17:20
Tym razem nasz reporter osobiście sprawdził, czy to prawda, że mały palec u nogi jest szczególnie wrażliwy na ból.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Napięcie krokowe". Czego nie robić podczas burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:37
- "Napięcie krokowe" to zjawisko, w którym mierzymy potencjał elektryczny pomiędzy dwoma punktami na ziemi, oddalonymi o odległość kroku - mówił Michał Chiliński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń