Fobie i lęki. Straszniejsze niż je malują?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 15:53
Pierwszy dzień w szkole, wystąpienie publiczne, ważny egzamin - w większości z nas wydarzenia te wzbudzają uczucie strachu. A co gdy tracimy nad nim panowanie?
Audio
  • Fobie i lęki. Czy jest się czego bać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Abemarofobia (strach przed przegapieniem przystanku), acerofobia (strach przed cierpkim smakiem), aibofobia (strach przed palindromami)... panicznie bać możemy się dosłownie wszystkiego.
Abemarofobia (strach przed przegapieniem przystanku), acerofobia (strach przed cierpkim smakiem), aibofobia (strach przed palindromami)... panicznie bać możemy się dosłownie wszystkiego. Foto: pixabay/xusenru

Wtedy możemy mieć mamy do czynienia z zaburzeniem nerwicowym w postaci fobii, która jest mieszanką strachu i lęku, czyli obsesyjnego przywoływania w myślach nieprzyjemnych dla nas sytuacji. - W przeciwieństwie do strachu, w lęku nie ma konfrontacji z konkretną sytuacją - mówi Czwórce Kacper Gajda, absolwent medycyny i lekarz stażysta. - Nauka mówi, że bać się możemy dosłownie wszystkiego - dodaje.

Jakie istnieją rodzaje fobii i jak się zachowują osoby na nie cierpiące? Przekonajcie się słuchając nagrania najnowszej "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 12.35

jsz/kd

Czytaj także

Galatea czy Golem - kim jestem po 6 sekundach?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:39
Zwykle w ciągu pierwszych 4-6 sekund spotkania wyrabiamy sobie zdanie na czyjś temat. Wbrew pozorom liczy się tu nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też takie czynniki jak: gesty, kontekst, otoczenie, pogoda, a nawet to jaki przedmiot trzymamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokaż mi jak piszesz, a powiem co ci dolega

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
Ponad pięć tysięcy różnych cech charakteru grafolog jest w stanie odczytać z charakteru naszego pisma. Jak się okazuje z tych usług korzystają nie tylko kryminolodzy, ale też lekarze.
rozwiń zwiń