Drukarki 3D dla każdego - projekt polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:18
Młodzi polscy naukowcy właśnie wymyślili drukarki 3D, które mają być tanie, łatwe w obsłudze i przystępne dla każdego. Mają nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu.
Audio
  • Jak działać mają drukarki 3D dla każdego? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?Foto: Wikimedia.Commons/Public Domain

Michał Biały, Maciej Ziaja i Marek Pikuła swój projekt stworzyli w ramach konkursu Explory. Ich wynalazek to drukarka 3D, ale nie zwykła. - Nie skupiamy się na samej maszynie, bo tego jest dość dużo. Chcemy urealnić druk 3D dla zwykłych ludzi, którzy niekoniecznie interesują się technologią - mówią goście Czwórki i podkreślają, że doświadczenie, które zdobyli tworząc ten projekt na pewno zaprocentuje w przyszłości. - Zastosowaliśmy wiele rozwiązań, które dotychczas nie były stosowane, m.in. automatyczny system kalibracji, który znacznie ułatwia użytkowanie. Dlatego każdy z nas będzie mógł w domu tworzyć nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale i własne obiekty - podkreślali.

W programie mówili o tym, ile kosztować miałaby ich drukarka, opowiadali także, jaki związek ma ich wynalazek z projektem RepRap, polegającym na tworzeniu samoreplikujących się maszyn i udostępnianiu ich… bezpłatnie.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Goście: Michał Biały (student Politechniki Wrocławskiej), Maciej Ziaja (student Politechniki Śląskiej), Marek Pikuła (student Politechniki Śląskiej)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 12.15

kd/pj

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczeństwo informacyjne. Należysz do niego?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 19:00
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego przypada 17 maja. Dawniej święto to obchodzone było jako Światowy Dzień Telekomunikacji.
rozwiń zwiń