Każdy piesek kiedyś był kundelkiem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 15:28
Duże, małe, kudłate, na długich albo krótkich nogach - taka różnorodność jak u psów, nie występuje u żadnych innych udomowionych przez człowieka zwierzaków. Dlaczego? W "Stacji Nauka" zajrzeliśmy do rodowodu naszych czworonogów.
Audio
  • Dlaczego psy tak bardzo różnią się między sobą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kundel bury - to podobno od niego pochodzą wszystkie rasy
Kundel bury - to podobno od niego pochodzą wszystkie rasyFoto: Glow Images/East News

- Pojęcie rasy jest stosunkowo nowe, bo pochodzi z końca XIX wieku. Wcześniej hodowano różne typy użytkowe psów - na polowania, nagonkowe lub do pilnowania domu. Dopiero koniec XIX wieku przyniósł wystawy i hodowle w czystości rasy - tłumaczy Katarzyna Fiszdon ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Katarzyna Fiszdon Im bardziej na wschód, tym mniej psów rasowych, a tym więcej tych, które wychowały się, urodziły i wyselekcjonowały w naturalnym środowisku.

Kiedyś kundle żyły w całej Europie, a narody takie jak Anglicy lub Niemcy z lokalnych populacji wyhodowały konkretne rasy. Z audycji dowiadujemy się także skąd się bierze przekonanie, że kundle są zdrowsze genetycznie oraz dlaczego w miastach częściej zdarzają się mieszańce.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania "Stacji Nauka", a także do uczestnictwa w specjalnej Czwórkowej akcji - "Podaj łapę Czwórce, czyli zabierz na spacer psiaka ze schroniska".  

***

Sprawdź także:
pies spacer 1200.jpg
Podaj łapę Czwórce - świętujemy Dzień Kundelka

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.10.2016

Godzina emisji: 12.43

jsz


Czytaj także

Zoopsycholog - ktoś, kto rozumie język zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
Psycholog zwierząt, inaczej behawiorysta, to ktoś, kto tłumaczy z języka kociego i psiego na nasz, a dzięki temu pomaga rozwiązać najróżniejsze problemy z pupilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy, które kochają swoich panów bardziej niż siebie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 16:39
Okazuje się, że niektóre psy wolą pieszczoty i pochwały swoich właścicieli nawet od... jedzenia.
rozwiń zwiń