Do czego potrzebna nam jest zima?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:04
- Każda zmiana w środowisku jest czynnikiem wpływającym na działanie ludzkiego układu immunologicznego - mówiła dr Aleksandra Skawina z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jaki wpływ ma zima na nasze organizmy i co stałoby się, gdyby jej nie było? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zima ma duży wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów
Zima ma duży wpływ na funkcjonowanie naszych organizmówFoto: Glow Images/East News

Armatka 1200.jpg
Przywołujemy zimę! Jak? Armatkami śnieżnymi!

Jak przekonuje biolog dr Aleksandra Skawina, zima jest wyzwaniem dla naszego układu odpornościowego. - Ta pora roku to dla niego z jednej strony większe obciążenie, ale z drugiej strony czynnik pobudzający go do pracy i zwiększonego wysiłku i czujności - tłumaczyła ekspertka.

Opowiadała, jak aura wpływa na… temperaturę naszego ciała i co dzieje się, kiedy zimy… nie ma. W programie mówiliśmy także o najbardziej mroźnej zimie ubiegłego stulecia i tłumaczyliśmy, co podczas mroźnej pogody dzieje się w świecie zwierząt, na przykład, jak radzą sobie płazy, by kryształki lodu nie tworzyły się w ich tkankach.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Czy to już koniec białych świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 13:20
Za nami rekordowo ciepłe lato, przed nami - kolejne Boże Narodzenie bez śniegu. - Wszystko wskazuje na to, że w Wigilię będzie ciepło, potem sytuacja się zmieni - zapowiada prof. Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka temperatura sprzyja zabawie śniegiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:50
Śnieżki świetnie lepi się przy niewielkich temperaturach ujemnych. Na nartach lepiej jeździć przy większym mrozie. Dlaczego? O tym w kolejnym odcinku naszego "Zimowego ekspresu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń