Jaka temperatura sprzyja zabawie śniegiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:50
Śnieżki świetnie lepi się przy niewielkich temperaturach ujemnych. Na nartach lepiej jeździć przy większym mrozie. Dlaczego? O tym w kolejnym odcinku naszego "Zimowego ekspresu".
Audio
  • Karol Pawłowicki o naukowym zapleczu jazdy na nartach oraz... lepienia śnieżynek (Nawiedzeni/Czwórka)
Wszyscy wiedzą, że ciepły, wilgotny śnieg świetnie nadaje się do lepienia bałwanów, ale niekoniecznie - do jazdy na nartach czy sankach. Ale dlaczego tak się dzieje?
Wszyscy wiedzą, że ciepły, wilgotny śnieg świetnie nadaje się do lepienia bałwanów, ale niekoniecznie - do jazdy na nartach czy sankach. Ale dlaczego tak się dzieje?Foto: pixabay (domena publiczna)

- Przy ugniataniu śniegu energia cieplna topi okruchy lodu, po czym tworzą się nowe solidne wiązania. Idealna jest do tego temperatura powyżej -3 stopni Celsjusza - wyjaśnił reporter Karol Pawłowicki. Ciepły wilgotny śnieg nie sprawdza się natomiast na nartach - wymaga od nas o wiele większego wysiłku.

Co ciekawe, ilość kalorii spalonych na stoku zależy głównie od jego... nachylenia.

***

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Reporter: Karol Pawłowicki

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 11.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

mm/kul

Czytaj także

Czy to już koniec białych świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 13:20
Za nami rekordowo ciepłe lato, przed nami - kolejne Boże Narodzenie bez śniegu. - Wszystko wskazuje na to, że w Wigilię będzie ciepło, potem sytuacja się zmieni - zapowiada prof. Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpiecznie na nartach. Co musisz wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 02:55
Zaprosimy Was na kolejną odsłonę cyklu "Zimowy ekspress". Sprawdzimy m.in., jak regenerować siły po intensywnym wysiłku na stoku.
rozwiń zwiń