Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Michał Chiliński tłumaczy zagadnienie różnicy temperatur między centrum miasta, a jego obrzeżami (Stacja Nauka/Czwórka)
Różnica temperatur w centrum miasta i na jego obrzeżach zależy od układu budynków
Różnica temperatur w centrum miasta i na jego obrzeżach zależy od "układu" budynków Foto: Glow Images/East News

Jak tłumaczył ekspert, fakt, że miastach jest cieplej niż poza nimi, to głównie następstwo działalności człowieka, czyli budynków, które się tam znajdują. - W mozaice naturalnych ekosystemów - jak pola, łąki - promienie słoneczne mają szansę się odbijać i rozpraszać - mówił Michał Chiliński. - Ludzie jednak zabudowują naturalny krajobraz, dodając do niego powierzchnie betonowe, pochłaniające promieniowanie. Potem musi ono zostać "oddane", a my odczuwamy ciepło - dodał.

Podkreślał, że wiele zależy także m.in. od opadów, ale tłumaczył też, czym jest tzw. miejska wyspa ciepła.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Karol Pawłowicki

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 12.40

kd/mg

Czytaj także

Kopernik znów ruszył świat! Nowa wystawa w Centrum Nauki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:40
Skacząca kulka, chaotyczne wahadło i magnetyczny most - to niektóre eksponaty na nowej wystawie w Centrum Nauki Kopernik. - "Nowy Świat w ruchu" daje więcej możliwości różnorodnych eksperymentów i samodzielnego wyciągania wniosków - opowiada Jacek Błoniarz-Łuczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Napięcie krokowe". Czego nie robić podczas burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:37
- "Napięcie krokowe" to zjawisko, w którym mierzymy potencjał elektryczny pomiędzy dwoma punktami na ziemi, oddalonymi o odległość kroku - mówił Michał Chiliński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń