X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ILBAK. Gabinet odnowy dla dzieł wielkich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:30
Muzeum Narodowe w Warszawie nawiązało ścisłą współpracę z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tak powstało Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich, w którym nauka będzie służyć sztukom pięknym.
Audio
  • Jak będzie działać Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich, czyli ILBAK? (Stacja Nauka/Czwórka)
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich otwarto 1 grudnia 2016 roku w siedzibie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych w Warszawie. W laboratorium prowadzone będą między innymi badania dotyczące konserwacji obiektów zabytkowych i muzealnych przy pomocy najnowocześniejszej aparatury
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich otwarto 1 grudnia 2016 roku w siedzibie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych w Warszawie. W laboratorium prowadzone będą między innymi badania dotyczące konserwacji obiektów zabytkowych i muzealnych przy pomocy najnowocześniejszej aparaturyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Czytaj także
człowiek papiery 1200.jpg
Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Muzeum Narodowe chce skorzystać z kardy specjalistów i najnowocześniejszego sprzętu jakim dysponuje uczelnia. Wszystko po to, by badania biologiczno-chemiczne dostarczyły historykom sztuki i konserwatorom jak najwięcej wiedzy o obiektach, z którymi mają do czynienia na co dzień. - Fragmenty dostarczonych próbek poddaję reakcjom chemicznym i na podstawie uzyskanych kolorów lub kryształów mogę stwierdzić jakie pigmenty były zawarte w tej próbce. W nieco inny sposób wykonuję szlify stratograficzne. W tym procesie niezbędna jest żywica - tłumaczy Justyna Kwiatkowska z Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich.

Jakie jeszcze badania będą przeprowadzać naukowcy, dlaczego płótna wielkich mistrzów należy chronić przed zagrożeniami mikrobiologicznymi i czy sztuki piękne mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka - o tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 29.12.2016

Godzina emisji: 12.38

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chemia. Co powinieneś wiedzieć o substancjach?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:15
- Właściwości substancji dzielimy na fizyczne i chemiczne - tłumaczy młody chemik, Michał Sawczyk. - Te pierwsze stwierdzamy organoleptycznie, te drugie badamy poprzez reakcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń