Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
Audio
  • Bioróżnorodność - gwarant zachowania równowagi w przyrodzie (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak zachować równowagę w przyrodzie i uchronić gatunki przed wymieraniem?
Jak zachować równowagę w przyrodzie i uchronić gatunki przed wymieraniem? Foto: Lkzz/Shutterstock.com

Barbara Pietrzak Człowiek stworzył nowe gatunki, żeby mu służyły. To jednak kropla w gatunkowym morzu. Tych znanych są prawie dwa miliony

- Nie wiemy, jaka jest górna liczba gatunków potrzebnych do utrzymania harmonii w przyrodzie. Wiemy jednak, że im więcej ich jest tym lepiej - tłumaczyła Barbara Pietrzak. - Im więcej gatunków tym stabilniejszy ekosystem. To jest trochę tak jak z neuronami w naszym mózgu. Gdy mamy bogactwo gatunków, funkcje wymarłego mogą przejąć inne. Problemem jest, gdy wymierającym gatunkiem jest szczytowy drapieżnik, wtedy cała sieć powiązań może się rozpaść - wyjaśniała.

W Czwórce Barbara Pietrzak mówiła też, kiedy nowych gatunków na Ziemi może przybywać. - Gatunków przybywa najczęściej po zaburzeniach. Problem w tym, że nie jesteśmy po zaburzeniu. Rosnąca w szalejącym tempie populacja ludzka to presja i rosnąca degradacja środowiska naturalnego. Dzisiaj procesy wymierania i powstawania nie są w równowadze. Te pierwsze stały się znacznie szybsze - ostrzegała ekspertka.

Barbara Pietrzak Z utratą różnorodności gatunkowej rośnie tempo negatywnych zmian - ekosystemy przestają pełnić swoje funkcje

Przyszłość bioróżnorodności na Ziemi leży w naszych rękach. Jak każdy z nas może się przyczynić do jej utrzymania? I ile, według szacunków naukowców, dziennie znika z naszej planety gatunków zwierząt? Więcej o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Barbara Pietrzak (Czwórkowa rzeczniczka nauki, Wydział Biologii UW)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/kd

Czytaj także

Bociany, szpaki czy żurawie pokażą, jak zmienia się klimat

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:25
- Zmiany klimatyczne można obserwować dzięki zmianom zachowań zwierząt, głównie ptaków - mówił w Czwórce Kacper Kowalczyk, przyrodnik i dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bociany. Dlaczego warto o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:11
- Bociany wracając do Polski, zawsze przylatują w to samo miejsce, z którego wyleciały. Gniazdo bociana może ważyć nawet tonę, dlatego jeśli zobaczymy, że może ono spaść - zanim zamieszkają w nim lokatorzy - warto je wzmocnić - tłumaczył Tom Justyniarski, ornitolog, pisarz i podróżnik.
rozwiń zwiń