Bociany. Dlaczego warto o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:11
- Bociany wracając do Polski, zawsze przylatują w to samo miejsce, z którego wyleciały. Gniazdo bociana może ważyć nawet tonę, dlatego jeśli zobaczymy, że może ono spaść - zanim zamieszkają w nim lokatorzy - warto je wzmocnić - tłumaczył Tom Justyniarski, ornitolog, pisarz i podróżnik.
Audio
  • Co powinniśmy wiedzieć o bocianach? (Stacja Nauka/Czwórka)
Bociany
BocianyFoto: Shutterstock.com/photomaster

bocian ptaki 1200.jpg
Bociany i żurawie pokażą, jak zmienia się klimat

Jak przekonywał, nie warto angażować się w życie bocianów, gdy tylko się pojawią. - Te ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do ludzi i dokarmiania, dlatego interweniujmy dopiero, gdy potrzebują naszej pomocy - tłumaczył Justyniarski. Podkreślał, że bociany są nam potrzebne, a nie wyrządzją żadnych szkód. - Oczyszczają m.in. pola z kretów - tłumaczył gość Czwórki.

Opowiadał też m.in. historię swojej walki o życie rannego bociana, który wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło. Mówił także o przesądach związanych z pojawieniem się bocianów na prywatnych posesjach i zdradził m.in. dlaczego przynoszą one szczęście.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Tom Justyniarski (pisarz, rzecznik zwierząt, podróżnik, autor książki "Mój przyjaciel bocian")

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 12.25

kd/kul


Czytaj także

Opakowania biodegradowalne - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:46
To nie są zwykłe, foliowe reklamówki, albo plastikowe butelki. Wykorzystane w nich związki chemiczne po wykorzystaniu ulegają rozpadowi, a następnie recyclingowi organicznemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:16
- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
rozwiń zwiń