Protezy naczyń krwionośnych. Komu uratują życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:57
Według danych GUS w ubiegłym roku z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce blisko 200 tys. osób. Sztuczne naczynia miałyby pomóc pacjentom z chorobą wieńcową, a nad takimi protezami pracuje zespół z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Jak powstają i komu będą służyć protezy naczyń krwionośnych? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Chemia 1200.jpg
Mięso z probówki. Stworzymy hamburgera doskonałego?

- Są to protezy naczyniowe małych średnic. Mogą być stosowane do zastępowania chorych naczyń wieńcowych - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką kierowniczka tych badań dr inż. Beata Butruk-Raszeja z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Jak podkreślała, dotychczas największym problemem w badaniach jest… krzepnięcie krwi. - Dlatego chcemy przede wszystkim stworzyć protezę, która pozwoli na zmniejszenie tego procesu. Chcemy jak najbardziej wiernie odtworzyć naturę, dlatego zewnętrzna powłoka tworzona jest z żywej tkanki, komórek pobranych od pacjenta - podkreślała ekspertka.

Jak zbudowane są naczynia krwionośnie na stołecznej politechnice? I czy rzeczywiście zastąpić mogą "żywe" naczynia krwionośne? Czy pomogą pacjentom z chorobą wieńcową i na jakim etapie są badania? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 12.46

kd

Czytaj także

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:16
- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
rozwiń zwiń