Młody Innowator. Jak uczniowie-naukowcy zmieniają świat?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 15:49
Zakończył się 11. konkurs Młody Innowator pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie". Wygrał projekt "Aparat zdrowia" Katarzyny Chrapko, a wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Radia.
Audio
  • O konkursie Młody Innowator opowiadają jego laureaci (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UvGroup/shutterstock.com

Celem konkursu jest zainspirowanie młodych Polaków do innowacyjnego myślenia w życiu i przyszłej pracy zawodowej, a brali w nim udział uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. O tytuł Młodego Innowatora walczyli wraz ze swoimi wynalazkami.

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczyłam informację, że ludzkie organy pracują na określonych częstotliwościach dźwięku. Postanowiłam badać ten temat - wspomina Katarzyna Chrapko, uczennica II klasy liceum ogólnokształcącego w Nisku, autorka wynalazku pt. "Aparat zdrowia". - Chodzi o to, by leczyć chore organy za pomocą światła i infradźwięków, podawanych przez receptory w stopie.

W tej chwili grupa naukowców zaangażowanych w badania nad "Aparatem zdrowia" oczekuje na przyznanie międzynarodowego patentu. Na czym dokładnie polega działanie tego wynalazku i kogo ma on leczyć? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także z innymi laureatami tego konkursu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 12.17

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
rozwiń zwiń