Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
Audio
  • Wynalazki NASA w naszym życiu codziennym (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ubonwanu/Shutterstock

- Osoby, które idą sobie z telefonami w rękach, w większości nie mają pojęcia, że kamery które mają w swoich smartphonach są wymyślone przez technologów NASA - mówi Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule. - To, że możemy zrobić sobie selfie i wrzucić do sieci lub przesłać mamie jest zasługą inżynierów kosmicznych - dodaje. 

Prawdopodobnie w podobnej niewiedzy żyją rodzice podający swoim pociechom mleko w proszku. - To też pośrednio wynalazek NASA. To ich inżynierowie znaleźli naturalne źródło kwasów Omega 3, które było do tamtej pory znane z mleka matek. Tym sposobem mleka modyfikowane zostały wzbogacone o te kwasy - wyjaśnia ekspertka. 

Czytaj także:
dane kosmos 1200 shutter.jpg
Wypuść dane na Księżyc

Od kosmicznych wynalazków nie jest też wolna branża obuwnicza czy firmy produkujące materace. Nie bez znaczenia dla rozwoju medycyny i powstania pomp do sztucznych komór serca, było to, że na stół operacyjny trafił inżynier rakietowy odpowiedzialny za pompy paliwowe w statkach kosmicznych. Jakie to miało znaczenie? Co wspólnego z NASA mają filtry do wody montowane w naszych kranach? I czy już wkrótce, dzięki NASA pozbędziemy się kabli z naszych domów? O tym w materiale Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk 

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/ac

Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
rozwiń zwiń